Obří požár v rafinerii v hloubi Ruska. Svědci mluví o explozích a dronech, úřady útok popírají

Autor: ČTK - 
3. března 2025
08:43

Rafinerii v Ufě v Baškortské autonomní republice na jihu Ruska v noci na dnešek zachvátil požár. Podle předběžných informací úřadů začalo hořet z technologických příčin. Na ruské rafinerie podnikají opakovaně útoky ukrajinské drony.

Jeden člověk při požáru v podniku patřícímu společnosti Bašněft utrpěl zranění, píše agentura TASS s odvoláním na regionálního ministra zdravotnictví Ajrata Rachmatullina. Regionální ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že otevřený oheň se podařilo uhasit a že limit škodlivých látek v ovzduší překročen nebyl.

Podle ruskojazyčného servisu BBC lidé podle některých telegramových kanálů informovali o dronech a explozích v místech, kde se nachází rafinerie.

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila sedm ukrajinských dronů, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Z Baškortské autonomní republiky však sestřelení žádného bezpilotního letounu hlášeno nebylo.

Ukrajinská armáda si za cíl svých dronových útoků v Rusku často vybírá ropnou infrastrukturu ve snaze oslabit ekonomiku sousední země a narušit možnosti financování války proti Ukrajině. Tu Rusko vede už déle než tři roky.

Agentura Reuters píše, že rafinerie v Ufě leží asi 1500 kilometrů od hranic s Ukrajinou a zpracovává hlavně ropu z regionu a ze západní Sibiře. Její kapacita je 168 000 barelů denně.

17:12
Dnes

Ukrajina získala z Ruska těla dalších 1245 vojáků, oznámil dnes ukrajinský koordinační štáb pro otázky zacházení s válečnými zajatci. Jde podle něj o poslední fázi repatriací pozůstatků na základě dohody Kyjeva s Moskvou, ke které obě země dospěly začátkem června v Istanbulu. Rusko na Ukrajinu vrátilo v rámci istanbulských dohod celkem 6057 těl, uvedl štáb. Ukrajinský ministr vnitra ale zároveň obvinil Rusko, že posílá na Ukrajinu zohavená těla a mezi pozůstatky se podle něj našla i těla Rusů.

„Dnešek je poslední fází repatriace padlých vojáků,“ cituje agentura Reuters ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova. „Od minulého týdne, kdy se začaly uplatňovat istanbulské dohody, jsme dokázali získat zpět přes 6000 těl,“ dodal.

16:21
Dnes

Ruské drony, které v posledních týdnech útočí na ukrajinská města, létají příliš vysoko na to, aby ještě byly v dostřelu palných zbraní, píše server CNN. Ukrajina musí kvůli tomu najít nový způsob, jak na nálety bezpilotních letadel reagovat.

Ukazuje se, že Rusko znovu změnilo taktiku svých dronových útoků. Drony teď létají ve výškách, kde je nemožné je zasáhnout bez použití vyspělejší protivzdušné obrany. Rusko si to může dovolit díky zvýšení produkce, za měsíc dokáže vyrobit až 2700 dronů Šáhed íránské konstrukce.

„Je tu daleko více dronů, to je objektivní fakt. A samozřejmě že čím více jich je, tím těžší je proti nim zasáhnout,“ uvedl soudce ukrajinského nejvyššího soudu Jurij Čumak. Ten je zároveň dobrovolníkem u jednotky, která v noci sestřeluje ruské drony.

15:50
Dnes

Pomoc evropských zemí Ruskem napadené Ukrajině v březnu a v dubnu oproti počátku roku výrazně vzrostla, zatímco americká se ocitla na nule, vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Institut pro světové hospodářství (IfW) v německém Kielu.

Vojenská, finanční a humanitární pomoc z Evropy podle IfW dosáhla v březnu a v dubnu dohromady zhruba 20,2 miliardy eur (přes 500 miliard korun). V lednu a v únoru to bylo přibližně 6,7 miliardy eur. Evropa na jaře zároveň poprvé od června 2022 poprvé předstihla USA v celkovém objemu vojenské pomoci. Bránící se východoevropské zemi dosud Evropa poskytla zbrojní pomoc za 72 miliard eur, zatímco USA za 65 miliard.

Zobrazit celý online

Video  Fiala v mimořádném projevu: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu!  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 3. března 2025 08:51 )

1500 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Už si nemůžeme být jistí co sem Ukrajinci pošlou a svedou to na Rusko, jak do Polska, a to byl kousek.

Zobrazit celou diskusi