Trumpovo pozvání Si Ťin-pching odmítl, Putin žádné nedostal. Experti: Gesta i nahánění lídrů na inauguraci

Autor: CNN, mav, lig - 
14. prosince 2024
13:24

Donald Trump, který chce ze své inaugurace udělat celosvětovou událost, osobně pozval některé zahraniční lídry - včetně hlav států, které se v nedávné minulosti se Spojenými státy dostaly do konfliktu. Čínský prezident pozvánku odmítl, i tak je to velká věc, píše CNN.

„Představte si tu scénu - 20. ledna v poledne na západním průčelí Kapitolu USA. Zatímco Donald Trump přísahá, že bude zachovávat, chránit a bránit ústavu, na stejném místě, kde se před čtyřmi lety bouřili jeho příznivci, sleduje ho mimořádně VIP host, který zastiňuje bývalé prezidenty, vojenské špičky a členy Kongresu. Zahalený do bundy, aby zahnal chlad, je Si Ťin-pching, tvrdý vůdce Číny - země, kterou téměř všichni na inauguračním pódiu považují za existenční hrozbu pro velmocenskou nadvládu USA, jak se studená válka 21. století zrychluje,“ líčí Stephen Collinson ze CNN. „Je to fantazírování, protože ještě předtím, než zdroje ve čtvrtek potvrdily, že se Si nezúčastní, bylo zřejmé, že se to nemůže stát.“

Taková návštěva by vypadala, že Si vzdává hold novému prezidentovi a americké moci. „Na inauguračním ceremoniálu by byl Si nucen sedět a poslouchat Trumpa, aniž by měl jakoukoli kontrolu nad tím, co nový prezident může říci, a také by neměl šanci reagovat. Siova přítomnost by také byla vnímána jako podpora demokratického předání moci - což je pro autokrata ve státě jedné strany tabu,“ dodává Collinson.

„Už samotný fakt, že ho Donald Trump oslovil, je bezprecedentní,“ komentuje reportérka CNN Kristen Holmesová. Zahraniční lídři se totiž přinejmenším 150 let na prezidentské inaugurace ve Washingtonu nezvou - účastní se zpravidla velvyslanci.

„Slyšeli jsme, kterak Donald Trump hodně takových pozvání na inauguraci řeší - při telefonátech s lídry nebo když na ně narazí, třeba když byl ve Francii na znovuotevření Notre Dame. Ptá se jich, jestli chtějí na inauguraci přijet, je to až neformální konverzace,“ dodala Holmesová. Jiné pozvánky Trump podle zdrojů CNN diktoval, některá pozvání zase vzkázal přes zákulisní kanály.

Trump nebo jeho tým pozvali také salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho, italskou premiérku Giorgiu Meloniovou a argentinského prezidenta Javiera Mileiho, potvrdily zdroje CNN.

Všichni tři jsou Trumpovými blízkými spojenci, kteří také občas otřásli nervy USA a jejich spojenců kvůli své silácké taktice a krajně pravicové politice. CBS News zase informovala, že účast zvažuje maďarský premiér Viktor Orbán, kterého nedávno Trump přijal doma ve svém floridském resortu Mar-a-Lago.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek novinářům podle státní agentury TASS naopak řekl, že ruský prezident Vladimir Putin žádné pozvání nedostal. Trump ani jeho tým neoznámili, koho zatím pozvali - avšak on sám přiznal, že možná zve některé osobnosti, o kterých mu lidé říkají, že by mohly být „poněkud riskantní“. „Rádi pokoušíme štěstí. Ale to není špatná šance,“ prohlásil.

„Je to připomínka Trumpovy záliby v provádění zahraniční politiky velkými gesty a jeho ochoty pošlapávat diplomatické zvyklosti svým nepředvídatelným přístupem. Pozvání Siho také ukazuje, jak Trump věří, že síla jeho osobnosti může být sama o sobě rozhodujícím faktorem při dosahování diplomatických průlomů. Není zdaleka jediným prezidentem, který tento přístup uplatňuje,“ píše Collinson. Jenže takový přístup funguje jen zřídka; jak dodává reportér, sokové Spojených států nezakládají svá rozhodnutí z dojmů a nálad při takových setkání, nýbrž na národních zájmech.

Video  Amerikanista Klvaňa v Blesku o nové Trumpově vládě: Musk může mít stejný problém jako Babiš  - Pavlína Horáková, Daniel Kristl
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi