Asadova „lidská jatka“. Ve známé věznici cpali odpůrce režimu do železného lisu
Pád režimu Bašára Asada ukázal, v jak otřesných podmínkách jeho úřady věznily odpůrce. Syrští rebelové postupně osvobozují tisíce vězňů. Sociálními sítěmi kolují záběry z věznice Sajdnájá, kde byl k mučení a popravám vězňů údajně používán „železný lis“. Notoricky známá věznice poblíž Damašku – přezdívaná „lidská jatka“ – je synonymem ohavného mučení, poprav a porušování lidských práv ze strany Asadova režimu.
Podle odhadů byly ve věznici každý týden tajně popraveny desítky lidí, jen v letech 2011 až 2016 Asadův režim zabil až 13 tisíc Syřanů.
Záběry jakéhosi hydraulického lisu kolují po sociálních sítích. Zatím nebylo definitivně potvrzeno, že sloužil k vraždění vězňů. Potvrzené jsou ale desítky příběhů o mučení, deprivaci, hladovění a popravách, informuje Daily Mail.
Syrští rebelové teď bojují s časem, aby osvobodili tisíce vězňů, kteří jsou údajně uvězněni v tajných celách hluboko pod vězením.
Organizace Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce, který ví, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá. Místní úřady informovaly, že na vysvobození vězňů se stále pracuje a že ve věznici panují podmínky, v nichž se lidé kvůli špatnému přívodu vzduchu téměř dusí. Na sociálních sítích naléhají na bývalé vojáky a pracovníky vězeňské služby za Asadova režimu, aby povstalcům poskytli kódy k elektronickým dveřím v podzemí. Úřady odhadují, že v labyrintech může být až 100 tisíc lidí.
Během posledních 10 dnů povstalci osvobodili vězně ve městech včetně Aleppa, Homsu, Hamy a Damašku. Záběry na sociálních sítích zachycují, jak rebelové otevírají cely. Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnájá osvobodilo 3500 vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli zmatení a nechápali, co se děje.
Zadržené ženy, některé se svými dětmi, které se narodily za mřížemi, křičely. Jiní se téměř zdráhali opustit cely ve strachu z odvety. Jeden z vězňů nebyl schopen říct ani své jméno.
„Neboj se – Bašár Asad padl!“ bylo slyšet, jak jeden z rebelů řekl, jak se v jednom klipu snažil vytlačit proudy žen z jejich nacpaných malých cel. Další srdcervoucí video ukázalo z cely klopýtající batole.
Mučení v Asadových věznicích bylo podle lidsko-právních organizací systematické. V roce 2013 propašoval syrský vojenský přeběhlík, známý jako ‚Caesar‘, přes 53 000 fotografií, které dokazovaly nekontrolovatelné mučení, ale také nemoci a hladovění.
Obávané věznice nesloužily pouze k izolaci Asadových odpůrců, ale také k vyvolání strachu mezi jeho vlastními lidmi. „Asad pěstoval tuto kulturu strachu, aby si udržel kontrolu a rozdrtil politickou opozici,“ uvedla expertka na Blízký východ Lina Khatibová.
U věznic se scházejí příbuzní, kteří netuší, jestli jsou jejich blízcí stále ještě naživu, nebo je režim zabil. Heba, která při rozhovoru s reportérem agentury AP sdělila své křestní jméno, uvedla, že hledala svého bratra a švagra, kteří byli zadrženi při nahlášení kradeného auta v roce 2011 a od té doby je nikdo neviděl. „Nic o nich nevíme...“
Stejně jako listopad 1989 v Československu.