Smog ohrožuje miliony dětí. Nebezpečné ovzduší už v Pákistánu zabíjí, varují experti
Zdraví 11 milionů dětí ve východopákistánské provincii Paňdžáb je ohrožené kvůli znečištění vzduchu, které se v zemi v posledních letech změnilo na páté roční období. Varování dnes vydal Dětský fond OSN (UNICEF) a citovala z něj agentura AP.
Toxický smog zahalil od minulého měsíce pákistánské město Láhaur a dalších 17 okresů v Paňdžábu. Zdravotníci uvádějí, že více než 40.000 lidí bylo ošetřeno kvůli dýchacím problémům. Zástupce UNICEF v Pákistánu Abdulláh Fadil vyzval vládu, aby urychleně zesílila snahy snížit znečištění ovzduší pro 11 milionů dětí mladších pěti let a další zranitelné osoby.
„Ještě před tím, než smog v Pákistánu dosáhl rekordních hodnot, bylo přibližně 12 procent úmrtí dětí mladších pěti let způsobeno znečištěním ovzduší,“ uvedl Fadil. „Dopad letošního mimořádného znečištění bude potřeba vyhodnotit až po určité době, ale víme, že zdvojnásobení a ztrojnásobení množství znečištění v ovzduší bude mít devastující účinky, zejména na děti a těhotné ženy,“ dodal.
Pákistán ve snaze ochránit zdraví dětí uzavřel v některých částech Paňdžábu až do 17. listopadu školy. Úřady v pátek nařídily na deset dní uzavřít všechny parky a muzea a vyzývají lidi, aby se vyhýbali zbytečnému cestování.
I dnes zůstává paňdžábským městem s nejvíce znečištěným ovzduším Multán, kde se hodnota indexu kvality ovzduší pohybuje kolem 800. Za zdraví nebezpečné se považuje cokoli nad 300.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.