Tři možné scénáře, jak by mohly dopadnout volby v USA. Co musí kandidáti získat?
Celkem je v USA 538 volitelů, a aby mohl kandidát na prezidenta zvítězit, potřebuje jich nejméně 270. Podle predikcí se bude jednat o velmi vyrovnaný boj, který by mohl skončit i remízou. Co by se dělo v takovém případě? Ve hře jsou především tzv. swing states, tedy kolísavé státy, zatímco u jiných je preference určitého kandidáta jasná - například v Texasu vede Trump, zatímco v Kalifornii zase Harrisová. Které státy jsou klíčové? S analýzou přišel server Al-Džazíra.
V USA volí prezidenta i viceprezidenta tzv. volitelé. Volitelé nejsou ze zákona povinni hlasovat pro vítězného kandidáta nebo podle stranických preferencí, ale jen výjimečně tohoto práva využijí, jak vyplývá z webu americké ambasády. Každý stát má jiný počet volitelů, podle toho, kolik tam žije lidí. Například Kalifornie má 54 volitelů, protože má hodně obyvatel, zatímco třeba Wyoming má jen 3 volitele.
V současné době vybírají kandidáty na volitele politické strany, které postavily kandidáta na prezidenta. Většina států (kromě Maine a Nebrasky) funguje tak, že vítěz bere vše, tedy když jeden kandidát vyhraje v Kalifornii, dostane všech 54 kalifornských volitelů. Celkem je v USA 538 volitelů, a aby kandidát vyhrál prezidentské volby, potřebuje získat alespoň 270 hlasů volitelů. Této skupině osob se říká Sbor volitelů (Electoral College).
U některých států je jasné, že mají svého preferovaného kandidáta, nicméně u jiných se postoje mohou měnit - a právě tyto státy rozhodují o tom, kdo se stane vítězem a kdo poraženým. Jsou to také státy, na které se kandidáti obvykle nejvíce zaměřují. Říká se jim swing states (kolísavé státy).
V těchto volbách bude rozhodovat sedm států, které mají dohromady 93 volitelů. Jedná se o tyto státy: Pensylvánie (19), Georgia (16), Severní Karolína (16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) a Nevada (6).
Jak může vyhrát Kamala Harrisová?
Předpokládá se, že Harrisová získá nejméně 226 volebních hlasů z 19 států a z Kolumbijského okrsku, s významnými příspěvky z Kalifornie (54), New Yorku (28) a Illinois (19). K dosažení 270 volebních hlasů bude tedy Harrisová potřebovat alespoň 44 z 93 hlasů ze států, které jsou nerozhodné či proměnlivé.
Nejjednodušší cestou by pro ni bylo vyhrát v Pensylvánii (19), Georgii (16) a Severní Karolíně (16), čímž by si zajistila 51 volebních hlasů a prezidentské vítězství. V tuto chvíli však podle průměru průzkumů FiveThirtyEight za Trumpem ve všech třech zaostává - v Pensylvánii jen velmi nepatrně, ale v Georgii a Severní Karolíně s o něco větším rozdílem.
Jak může vyhrát Donald Trump?
Očekává se, že republikáni získají nejméně 219 volebních hlasů z 24 států, s významnými příspěvky z Texasu (40), Floridy (30) a Ohia (17). K dosažení 270 volebních hlasů bude Trump potřebovat alespoň 51 z 93 hlasů nerozhodných států.
Stejně jako pro demokraty je pro něj nejsnazší cesta vyhrát v Pensylvánii (19), Georgii (16) a Severní Karolíněu (16), zajistit 51 volebních hlasů a získat pro republikány přesně 270 volebních hlasů, aby získali prezidentský úřad. V současné době vede podle průzkumů ve všech třech státech. Pokud republikáni nevyhrají všechny tyto tři státy, pak musí vyhrát alespoň čtyři ze sedmi swing states, aby si zajistili prezidentský úřad.
Nerozhodný výsledek
Podle analytiků zůstává prezidentské klání extrémně těsné, ale Pensylvánie, která má 19 volebních hlasů, je kritickým státem. „Oba potřebují Pensylvánii,“ řekl politolog Raymond J La Raja. Význam Pensylvánie ve volbách vedl kandidáty k velkým investicím do kampaní a reklamy. Kampaně Harrisové i Trumpa údajně utratily 360 milionů dolarů za televizní, digitální a rozhlasové reklamy jen v Pensylvánii.
Existuje ještě další scénář - kandidáti by mohli skončit nerozhodně, oba by mohli dosáhnout 269 volebních hlasů. Dalo by se k tomu matematicky dojít dokonce celkem třemi způsoby. Pokud dojde k některému z těchto výsledků, budou se konat podmíněné volby, ve kterých rozhodne o vítězi Sněmovna reprezentantů USA.
Bude vařit Donaldovi kafe.