Pondělí 16. září 2024
Svátek slaví Ludmila, zítra Naděžda
Zataženo, déšť 16°C

Netanjahu kývl na nová jednání o příměří v Gaze. Teroristé z Hamásu se schůzce vyhnou

Aktualizováno -
14. srpna 2024
22:05
Autor: ČTK, for - 
14. srpna 2024
21:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes souhlasil s vysláním izraelské delegace na čtvrteční jednání o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění izraelských rukojmích, které se má uskutečnit v katarské metropoli Dauhá. S odvoláním na prohlášení úřadu premiéra o tom informovaly agentura AFP a server The Times of Israel (ToI). Delegaci povedou šéfové tajných služeb.

„Izrael vyšle vyjednávací tým v dohodnutém termínu, tedy zítra 15. srpna, aby doladil podrobnosti ohledně realizace rámcové dohody,“ uvedl na tiskovém brífinku mluvčí vlády David Mencer.

Palestinské teroristické hnutí Hamás, proti němuž vede Izrael v Pásmu Gazy válku v odvetě za útok ze 7. října, oznámilo, že se nového kola rozhovorů o příměří nezúčastní. Jeden z představitelů obeznámených s jednáním nicméně agentuře Reuters řekl, že zprostředkovatelé očekávají, že budou s Hamásem konzultovat výsledky jednání bezprostředně poté.

Mise šéfů tajných služeb

Spojené státy očekávají, že čtvrteční jednání se uskuteční podle plánu navzdory rozhodnutí Hamásu se jich nezúčastnit, uvedla tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Washington budou podle ní na jednání v Kataru zastupovat ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns a zmocněnec USA pro Blízký východ Brett McGurk.

Za Izrael budou se svými protějšky ze Spojených států, Kataru a Egypta jednat šéf izraelské zpravodajské služby Mossad David Barnea, ředitel domácí tajné služby Šin Bet Ronen Bar, zástupce armády pro rukojmí z řad vojáků Nican Alon a také zahraničněpolitický poradce premiéra Ofir Falk.

Po Falkově účasti na červencovém kole jednání izraelská média psala, že jej Netanjahu vyslal jako své „oči a uši“ a že měl při jednání dohlížet na Barneu. To jen podtrhuje nedůvěru, která panuje mezi izraelskými vyjednavači cestujícími na jednání do Káhiry či Dauhá na jedné straně a premiérem Netanjahuem na straně druhé, píše ToI.

Napětí panuje především kvůli soustavnému tlaku izraelského vyjednávacího týmu na vládu, aby rozšířila jeho mandát, a ten tak mohl učinit některé ústupky s cílem konečně dosáhnout po měsících nezdarů dohody. Podle izraelské televizní stanice Channel 12 už minulý týden jeden z členů delegace řekl, že jednání v Dauhá budou opět odsouzena k nezdaru, nebudou-li mít vyjednavači volnější ruce.

Netanjahuova kancelář dnes také oznámila, že premiér v Tel Avivu absolvoval ohledně nadcházejících jednání o příměří tři jednotlivé „důkladné“ schůzky, které trvaly celkem sedm hodin.

Jeden z představitelů Hamásu, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, dnes agentuře AFP řekl, že „jednání se zprostředkovateli pokračují, a v posledních hodinách se dokonce zintenzivnila“. Dodal, že Hamás trvá na realizaci původního plánu třífázové dohody, který představil americký prezident Joe Biden na konci května, a že odmítá politiku protahování ze strany Izraele, tedy „jednat jen proto, aby se jednalo“.

„Vedení dalších jednání umožňuje okupaci (Izraeli) klást si nové podmínky a zneužívat komplikovaných vyjednávání k provádění dalších masakrů,“ řekl agentuře Reuters vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí. Nepřítomnost Hamásu však nevylučuje šance na pokrok v jednání, neboť jeho hlavní vyjednavač Chalíl Hajjá pobývá v Dauhá a hnutí si ponechává otevřené komunikační kanály s Egyptem a Katarem, poznamenal Reuters. Zdroj Reuters obeznámený se situací uvedl, že Hamás chce, aby mu zprostředkovatelé doručili „seriózní odpověď“ ze strany Izraele. Pokud se tak stane, skupina se podle svých slov s prostředníky po čtvrtečním zasedání setká. Jiný představitel obeznámený s procesem jednání uvedl, že zprostředkovatelé konzultace s Hamásem předem očekávají.

Válku v Pásmu Gazy vyvolal bezprecedentní teroristický útok hnutí Hamás a jeho spojenců na Izrael, při němž 7. října zahynulo na 1 200 lidí, převážně civilistů. Dalších zhruba 250 osob teroristé odvlekli na území Pásma Gazy. Izraelská vojenská ofenziva si od té doby vyžádala v Pásmu Gazy životy téměř 40 000 Palestinců. Údaj nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky Hamásu a jeho spojenců.

Video  Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW  - e15
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi