Politická psycholožka Klicperová: Atentát Trumpovi přinese body v bitvě o Bílý dům
Atentát může pomoct americkou společnost trochu usmířit, anebo ji naopak ještě více rozdělit. Demokraté už přešli na smířlivější tón, teď bude záležet na postřeleném Donaldu Trumpovi (78), jak se zachová. Střelba mu ale rozhodně v kampani pomůže. Blesku to v rozhovoru řekla Martina Klicperová, odbornice na politickou psychologii z Akademie věd ČR a SYRI.
Proč je pokus o atentát maximálně špatnou zprávou pro demokracii v USA a ostatní demokratický svět?
„Demokracie je svojí podstatou systémem k nenásilnému řešení konfliktů. Je to režim, který úzkostlivě dbá na to, aby se moc dělila, aby bylo možné konflikty řešit dohadováním, a to na různých úrovních. Nezbytnou podmínkou k tomu, aby demokracie fungovala, je dobrá vůle a slušnost. Násilí je už svojí podstatou nedemokratické. A máte pravdu, demokracie je velice mezinárodní pojem, demokratický duch nemá hranice, moc záleží na tom, co se děje v ostatních zemích.“
Je politické násilí důsledek rozdělenosti společností, kterého jsme svědky?
„Jednoznačně, společnosti jsou polarizované a v sázce je mnoho. Bojuje se o hodnoty, o podstatu režimu, po celém světě. V USA je ta polarizace vícenásobná: na jedné straně jde o klasické soutěžení mezi republikány a demokraty, ale navíc jsou rozděleny i obě dvě tyto strany: V popředí pozornosti je nyní hlavně rozštěpení demokratů na ty, kteří nadále poporují kandidaturu Bidena, a na ty, kteří chtějí, aby odstoupil a byl nahrazen někým mladším. Podobně a ještě nesmiřitelněji je ale rozdělena i strana republikánů. Na jedné straně je to tábor Trumpovců, Trump jako outsider vlastně do strany pronikl a uchvátil ji, strhl ji na svou stranu. Ne každý republikán je ale Trumpovec, republikánští ‚sirotci‘ těžce nesou, co se s jejich stranou stalo. Je asi příznačné, že střelec, dvacetiletý Thomas Crooks byl registrován jako člen republikánské strany, ale poslal malý příspěvek i skupině, která měla blíže k demokratům.“
Jak tento bezprecedentní útok na Donalda Trumpa ovlivní podle vás předvolební nálady v USA?
„Především, ono to není úplně bezprecedentní, vlastně se dost přesně zopakovala situace, která se stala v minulém století: V roce 1912 bývalý prezident Theodore Roosevelt (neplést s F. D. Rooseveltem) usiloval o znovuzvolení a objížděl Ameriku. V Milwaukee ho postřelil blázen, kterého prý navedl ke střelbě duch. Roosevelt byl skutečně zraněn do hrudi, ale zachránilo ho plechové pouzdro na brýle a jeho 50stránkový projev v náprsní kapse. Theodor Roosevelt byl frajer. Bez ohledu na zranění svůj dlouhatánský projev přednesl, trvalo to jeden a půl hodiny. Až poté se nechal odvézt do nemocnice, kde se doktoři dohodli, že vyndávat kulku by bylo riskantní, a tak mu zůstala v těle až do konce života. Ale ve volbách nakonec stejně nevyhrál… Ale zpět k Vaší otázce Ještě před tímto incidentem byl publikován výzkum, který ukázal, že na 10% Američanů je pro násilné zabránění Trumpovi k tomu, aby byl zvolen (přičemž třetina z nich má zbraň), na druhé straně je 7% Američanů, kteří by schvalovali násilné znovunastolení Trumpa do prezidentského úřadu (polovina z nich vlastní zbraň). Co mi ale připadá obzvlášť děsivé jsou masové výhrůžky, kterým čelí běžní lidé, kteří pomáhají s volebním procesem, strašně velké procento z nich se těchto funkcí ze strachu vzdalo.
Tento incident bohužel asi atmosféru ještě zhorší, posílí pocit, že násilí k politice patří. Silně k němu přispěl i sám Trump svou provokací k útoku na Kapitol a jeho bagatelizováním.“
Jak to promění celou kampaň? A to u obou kandidátů?
„Tohle může působit jako roznětka, ale mohlo by to být i příležitostí k deeskalaci. Záleží na tom, jak zareagují obě strany. Ostatně podobný scénář se odehrál i na Slovensku po útoku na Roberta Fica. Byla možnost k usmíření, ale pro to byla jen jedna strana. Ze strany demokratů zazněly okamžitě smířlivé hlasy, prezident Biden zareagoval rychle, násilí naprosto odsoudil, volal po sjednocení země a pokoušel se Trumpovi zatelefonovat (připomeňme si, že si při debatě ani nepodali ruce). Navíc demokratická strana zastavila vysílání předvolebních reklam a asi se teď také zklidní i její vlastní, vnitrodemokratické rozepře. Demokraté kampaň v reakci na incident ochladili. (Je to mimochodem zase podobné tomu, jak vstřícně zareagovali demokraté na Slovensku po atentátu na Roberta Fica). Jak odpoví republikáni, se uvidí, ale nedělám si iluze.“
Může to Trumpovi pomoci získat body, případně rovnou zajistit výhru?
„Body to Trumpovi rozhodně přinese. Bude to voda na jeho mlýn, že on je ‚obětí‘, jak neustále zdůrazňuje, že všechny soudy atd. jsou jen konspirace proti němu. A že sám Bůh je na jeho straně, ostatně to už rozhlašuje Marco Rubio, který si velice přeje být Trumpem příští týden vybrán jako potenciální viceprezident.“
Jak moc tuto situaci může Trump využít a jak ji využije?
„Každopádně snímek Trumpa potřísněného krví, s rozzlobenou tváří a zvednutou pěstí se jistě stane ikonickým a určitě překoná ten dosavadní, kde je se zarputilým výrazem na policejním snímku. Je jisté, že tento incident Trumpovi v kampani, která se i dosud pro něj vyvíjela docela příznivě, ještě více pomůže.“
Cokoliv se stane, tak to někdo někdy předpověděl.
Alespoň podle bulváru.