Turistický ráj Čechů bojuje s Bruselem. EU nařídila pustit turisty na rezervované pláže
Veřejná pláž nacpaná k prasknutí, zatímco vedle je obsazeno jen pár slunečníků – protože jsou předražené. Takový obrázek z italských pláží vadí hnutí Mare Libero (Svobodné moře), jež se snaží bojovat proti dávným, mnohdy nevýhodným rezervacím. A zastání se aktivistům dostalo i od Evropské komise.
Italské pobřeží je mnohde rozparcelované, velké úseky pláží mají v koncesi hotely, plážové restaurace, beach bary a podobně. Pokud si nepřiplatíte za ubytování v plážovém hotelu nebo si nechcete dávat předražený drink či jídlo nebo platit nehorázné sumy za lehátko a slunečník, musíte se spokojit s omezenou nabídkou veřejných pláží.
Evropská komise konstatuje, že to není fér – opakovaně nařídila Itálii, aby ukončila lukrativní exkluzivitu udělovanou plážovým podnikům, píše server Politico.
Aktivisté skupiny Mare Libero na to upozorňují jednoduše – s transparenty se prostě chodí koupat, slunit či zpívat na pláže, které se snaží udržet si svou exkluzivitu.
V akci byli vidět třeba v neapolské oblasti Posilippo poseté přepychovými vilami nebo Forte dei Marmi, destinaci oblíbené u smetánky, kde žije módní návrhář Giorgio Armani a bývalá belgická královna Paola.
Držitelé plážových koncesí samozřejmě zuří, mají však podporu italské vládnoucí strany Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové. Carlo Fidanza, vedoucí její delegace v Evropském parlamentu, označil aktivisty za „potížisty“.
Pro Meloniovou jsou pláže politickým bolehlavem, který zdědila po svém předchůdci Mariu Draghim, jenž před třemi lety rozhodl, že místní úřady musí do konce roku 2023 vyhlásit na plážové koncese nová výběrová řízení. Nynější vláda se snažila odložit splnění požadavků o další rok, ale soudní rozhodnutí jí v tom brání. Evropská komise už varovala Itálii před právními kroky.
Zelení a levicoví politici během kampaně do evropských voleb vyzývali k přísnějšímu omezení udělování plážových koncesí, včetně třeba dvanáctiletého limitu. Často mají podniky své koncese už hodně dlouho, však se jedná o opatření z konce 19. století.
Hnutí Mare Libero upozorňovalo, že poplatky pro provozovatele jsou velice nízké – státem stanovená minimální roční sazba byla roku 2021 1,29 € za metr čtvereční. „Pokud zaplatíte 25,80 eur ročně za pronájem za 20 m2 pláže (1,29 x 20), náklady se vám mohou plně vrátit za jeden den pronájmu slunečníku a dvou lehátek,“ propočetli aktivisté . Rozloha dvacet metrů čtverečních byla tehdy dána covidovými rozestupy, teď se na pláž může lehátek vměstnat ještě víc.
Ano, to Italové mohou a právě proto podporuje rozhodnutí EU i jejich vládnoucí strana, která dostala od těch Italů mandát.