Favorit na nového šéfa NATO „Pan Ne“: Potrápí ho i „Putina milující strany“, varují Rutteho

Autor: ČTK, simao - 
20. června 2024
20:44

Možný návrat Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta či evropští lídři naklonění ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi mohou být některými z největších výzev pro Marka Rutteho, až se začátkem října stane šéfem NATO, píše ve své analýze server Politico.

„Až se Mark Rutte nastěhuje do své kanceláře v NATO, nečeká ho příliš dlouhé období líbánek,“ podotýká server o končícím nizozemském premiérovi, který získal podporu všech 32 členských zemí na to, aby se stal příštím generálním tajemníkem a vystřídal Jense Stoltenberga.

„Čtyři týdny poté, co Rutte nastoupí do své nové funkce, půjdou Američané k volbám a mohou znovu zvolit Donalda Trumpa, který je vůči NATO skeptikem,“ připomíná Politico.

Trump opakovaně pohrozil, že omezí americkou pomoc Ukrajině, která je přitom zásadní pro východoevropskou zemi, která se už třetí rok brání ruským útokům. Návrat miliardáře do Bílého domu by také téměř jistě zmařil plány spojenců na přípravu Ukrajiny na její budoucí členství v Severoatlantické alianci.

„Není to jen Trump, koho bude muset Rutte přesvědčit, aby udržel NATO při životě. Po celé Evropě vzkvétají vůči NATO skeptické a Putina milující krajně pravicové strany,“ je přesvědčen web.

Konkrétně zmiňuje francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které má velké šance vyhrát nadcházející předčasné volby, a krajně pravicovou Stranu pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která bude nejsilnější v nové nizozemské vládě.

Za další výzvu Politico označuje očekávané ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, a to především v zimním období. „Jakmile Rutte nastoupí do úřadu, bude ho Ukrajina s blížící se zimou žádat o pomoc,“ konstatuje analýza. Klíčem k lepší ochraně je podle končícího šéfa NATO Stoltenberga více protivzdušné obrany. „Evropa jí ale nemá tolik k poslání,“ píše server.

Politico zmiňuje také to, že Rutte bude muset tlačit na to, aby všechny členské země NATO dodržely závazek dávat alespoň dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu.

Sice jich tak aktuálně činí rekordních 23, ale některé státy jsou nadále od schváleného cíle velmi daleko, ať už jde o Španělsko (1,28 procenta), Kanadu (1,37 procenta) či Itálii (kolem 1,5 procenta). „Jedné věci se Rutte bát nemusí: jeho nová práce nebude nudná,“ uzavírá server.

Kdo je Mark Rutte?

  • Mark Rutte oznámil svou kandidaturu na post generálního tajemníka NATO po Jensi Stoltenbergovi loni v říjnu. Poté mu vyjádřily podporu klíčové alianční země jako USA, Británie, Francie a Německo.
  • Letos v dubnu nizozemského politika podpořilo i Turecko a nyní maďarský premiér Viktor Orbán po delším váhání uvedl, že jeho země už není proti nástupu Rutteho do funkce generálního tajemníka NATO.
  • V čele vlády stojí Rutte od října 2010, což je asi jen o půl roku méně než nynější rekordman v EU Orbán.
  • Velkou popularitu mu zajišťovala image skromného a neokázalého politika, blízkého lidem. Rutte je svobodný a bezdětný.
  • Ve zvládání pandemie covidu-19 Rutteho vláda podle voličů obstála, navzdory kritice některých opatření, zejména lockdownu.
  • Loňský konec vlády přišel kvůli palčivému problému nizozemské politiky - stoupajícímu počtu azylantů. Počet žadatelů o azyl v Nizozemsku loni meziročně stoupl o třetinu na více než 46 000, letos to podle odhadů bude až 76 000.
  • Důležitou agendou Rutteho čtvrté vlády se stala ruská invaze na Ukrajinu a pomoc Kyjevu, který Nizozemsko plně podporuje. Ještě tři týdny předtím, než ruská armáda předloni 24. února vpadla na ukrajinské území, nizozemský premiér volal po diplomatickém řešení.
  • Po začátku války se Nizozemsko stalo důležitým ukrajinským spojencem, poskytlo Ukrajině rozsáhlou vojenskou pomoc. Někteří komentátoři dávali rázný postoj Nizozemska do souvislosti se sestřelením letadla MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014, jež si vyžádalo 298 životů převážně Nizozemců.
  • Loni v říjnu odsoudil Rutte útok palestinského Hamásu na Izrael a vyjádřil podporu Izraeli a jeho právu na sebeobranu. Koncem října navštívil Izrael, v Jeruzalémě se setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
  • Na evropské úrovni je tento politik známý jako „Pan Ne“, a to proto, že se v roce 2020 stal neoficiálním lídrem zemí, které blokovaly dohodu o fondu na obnovu ekonomik zasažených koronavirovou krizí. Jeho nesmlouvavý postoj nakonec přinutil evropskou sedmadvacítku prodloužit červencový summit, než se jim podařilo dospět k dohodě.
  • Přezdívka „Pan Ne“ pochází z videa, na kterém na ministerského předsedu pokřikuje popelář a žádá, aby Rutte „těm Italům a Francouzům“ žádné peníze nedával. „Ale jistěže ne. To si budu pamatovat,“ odpověděl mu premiér.
  • Rutter se narodil 14. února 1967 jako nejmladší ze sedmi dětí. Celý život žije v Haagu a sám sebe popisuje jako „muže zvyků a tradic“. Politicky aktivní začal být už za studií na Leidenské univerzitě, kde v roce 1992 získal diplom z historie.
  • V letech 1988 až 1991 vedl hnutí mladých liberálů, které se v roce 2000 stalo součástí strany VVD. Od roku 2006 převzal vedení strany VVD a o čtyři roky později stanul tento přesvědčený zastánce volného obchodu a velký obdivovatel Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové poprvé v čele vlády.
  • Rutte je pro svou schopnost vyváznout bez újmy ze skandálům přezdívaný „pan teflonový“.

Video  Vřelé vítaní na Hradě: Fiala s premiérem Ruttem a unijními špičkami Michelem a von der Leynovou  - ČTK
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 21. června 2024 10:09 )

MAP 2023 Washington dává ruce pryč od Kyjeva! Putin připraven obsadit celou Ukrajinu! Peking se začal Washingtonu otevřeně vysmívat, že má armádu k ničemu!
http­s://ww­w.mi­chala­petr­.com/

Jirik-ta ( 21. června 2024 10:08 )

Putina už netrapte. Už je z toho cele zlomenej.

Zobrazit celou diskusi