Nabídka smíru? Hamás odpověděl Izraeli, chtějí se dohodnout na konci války v Gaze

Autor: ČTK, for - 
11. června 2024
21:50

Hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád dnes předaly katarským a egyptským prostředníkům svou oficiální odpověď na poslední návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, oznámily podle agentury Reuters obě palestinské radikální skupiny. Ve společném prohlášení vyjádřily svou „připravenost pozitivně“ dosáhnout dohody o ukončení války v Gaze.

Egypt a Katar potvrdily, že od Hamásu a dalších palestinských skupin obdržely odpověď k izraelskému návrhu, který 31. května představil americký prezident Joe Biden a v pondělí jej posvětila svou rezolucí Rada bezpečnosti OSN.

„Odpověď upřednostňuje zájmy našeho palestinského lidu a nutnost zcela zastavit probíhající agresi proti Pásmu Gazy,“ uvádí se v prohlášení. Podle agentury AP, která z prohlášení cituje, jsou obě skupiny připraveny „pozitivně jednat ve snaze dobrat se dohody“ a jejich prioritou je dosáhnout „úplného zastavení“ války.

Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán proíránské libanonské televizní stanici Al-Majádín řekl, že hnutí „předložilo zprostředkovatelům k návrhu některé připomínky“, blíže je však nespecifikoval.

Nejmenovaný představitel Hamásu krátce předtím agentuře Reuters k obsahu odpovědi řekl: „Hamás v odpovědi potvrdil postoj skupiny, že jakákoli dohoda musí ukončit sionistickou agresi vůči našemu lidu, dostat pryč izraelské síly, vést k obnově Gazy a k dosažení seriózní dohody o výměně vězňů.“

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že odpověď Hamásu už obdržely také Spojené státy a nyní ji studují a hodnotí.

Video  Jan Lipavský o Izraeli  - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

Uživatel_5842542 ( 12. června 2024 08:41 )

Zatímco bombardovat civilní uprchlické tábory je hrdinství 🤮

mirkli ( 12. června 2024 05:32 )

Proč autoři neukážete záběry pásma Gazy po masakru, který provedl Hamás v Izraeli, jak celá Palestina ten masakr oslavovala.

Zobrazit celou diskusi