Úterý 17. září 2024
Svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof
Oblačno, déšť 18°C

Přešlapy na Dni D: Celníci, opožděný Macron, šmátravá první dáma a Pavlův zvláštní oblek

  • Autor: ahe,ČTK,lig,mav - 
    7. 6. 2024
    17:24

    Ve čtvrtek si světoví lídři v Normandii připomněli 80. výročí od slavného vylodění, které značilo obrat na západní frontě druhé světové války. Slavnostem takové velikosti se ovšem nevyhnuly jisté zádrhele, trapasy či prohřešky proti etiketě, a to přímo od nejvýše postavených – prezidentů Česka, Ukrajiny a hostitelské Francie, jakož i tamní první dámy, či naopak od britského premiéra. Jak kdo přešlápl?

  • 1.Nedochvilný prezident

    Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte udělali ostudu, když na ceremoniál u památníku britských vojáků ve Ver-sur-Mer dorazili o patnáct, možná dvacet minut pozdě. Co na tom, že akci zahajoval královský pár i ministerský předseda Spojeného království…

    „Protokol nečekal na příjezd prezidentského páru, takže ceremoniál začal podle plánu v 10:30. Britský premiér Rishi Sunak pronesl uvítací řeč k veteránům, poté král Karel III. a královna Camilla vstoupili k památníku sami,“ popsal francouzský deník Le Monde. „Opožděný prezidentský pár se objevil uprostřed obřadu, přivítal ho premiér.“ Žádný aplaus, žádné vřelé vítání hlav států a jejich manželek, dodal Le Monde.

    Zpožděný byl Macron i u jiných slavností 80. výročí – v bretaňském Plumeleku v úterý skoro o hodinu.

    Macronovi měli zpoždění, místa vedle krále a královny byla 20 minut neobsazená (6. 6. 2024). Macronovi měli zpoždění, místa vedle krále a královny byla 20 minut neobsazená (6. 6. 2024). | Profimedia.cz/The Times/News Licensing

  • 2.Na královnu nesahat

    Aby toho nebylo ze strany prezidentského páru málo, porušila první dáma Francie ještě jedno tabu – že na královský pár se nesahá. Brigitte Macronová a Camilla položily kytice k britskému památníku, načež poodstoupily k chvilce usebrání. „První dáma natáhla ruku ke královně, ale Camilla se zdráhala jí ruku v rukavici sevřít,“ píše britský The Daily Mail. Prezidentova manželka se ale nenechala odradit. „Paní Macronová zřejmě královskou ruku lehce stiskla, načež ji pustila a obě stály vedle sebe před památníkem. Ačkoli její gesto bylo nepochybně dobře míněno, dotýkat se členů královské rodiny je vždy ožehavý problém.“

    Buckinghamský palác nemá formálně psaná pravidla, ale všichni protokoláři vědí, že i pro prezidenta či první dámu je přípustné králi a královně leda podat ruku.

    Brigitte Macronová sahala, kam neměla... na královnu Camillu (6. 6. 2024). Brigitte Macronová sahala, kam neměla... na královnu Camillu (6. 6. 2024). | ČTK / AP / Chris Jackson

  • 3.Premiér uprchl do televize

    Zatímco francouzský prezident sklízí kritiku za opožděné příjezdy, britský premiér Rishi Sunak se omlouvá za chvatný odjezd kvůli předvolební kampani své Konzervativní strany. Akce ve Ver-sur-Mer s královským a prezidentským párem se zúčastnil normálně, vynechal však pozdější odpolední ceremonie na pláži Omaha v Saint-Laurent-sur-Mer. Místo toho se vrátil do Londýna.

    Paul Brand, redaktor stanice ITV, uvedl, že Sunak odjel z Normandie, aby televizi poskytl rozhovor. Podle Branda ITV chystá předvolební televizní interview se všemi stranickými lídry a už po nějakou dobu se snažila zajistit si schůzku také s šéfem Konzervativní strany. „Dnes (ve čtvrtek) nám nabídli volný čas. Nevíme proč,“ řekl Brand ve čtvrtek BBC.

    „Pokud se vrátil na politický rozhovor z oslav Dne D, je to neomluvitelné,“ míní Tim Montgomerie, zakladatel konzervativního webu Conservative Home. „Je to poslední velká vzpomínková akce, na které jsou přítomni pozůstalí. Myslím, že je to politická nekalost nejvyššího řádu, pokud se Sunak neúčastnil kvůli předvolebnímu rozhovoru v ITV.“

    80. výročí od vylodění v Normandii: Britský premiér Rishi Sunak 80. výročí od vylodění v Normandii: Britský premiér Rishi Sunak | ČTK / AP / Ludovic Marin

  • 4.Trumpovy fake news o Bidenově pomatení

    Na oné druhé ceremonii, na americkém hřbitově, zase zvedal obočí šéf Bílého domu Joe Biden. Potřásl si pravicí s Macronem a už si chtěl sednout. Twitterový profil opoziční Republikánské strany (a Bidenova rivala Donalda Trumpa) šíří videoklip, na němž prezident poněkud tápe, a manželka Jill Bidenová mu něco nenápadně šeptá.

    „Biden nadále dělá naší zemi ostudu na světové scéně,“ komentoval republikánský kongresman Jim Banks. „Během slavnostního ceremoniálu k 80. výročí Dne D se Biden pokusil posadit na židli na pódiu... Jediný problém byl, že na pódiu nebyla židle. Ten člověk není v pořádku.“

    „Nastane někdy doba, kdy si Američané uvědomí, jak velká je to ostuda na světové scéně?“ přisadil si zase Donald Trump junior.

    Problém však je, že republikáni klip ustřihli zavádějícím způsobem. „Video bylo přerušeno několik vteřin předtím, než se Biden skutečně posadil na židli, která byla přímo pod ním, poté, co se krátce pohyboval nad svým místem, když čekal, až moderátor dokončí představování ministra obrany Lloyda Austina,“ uvádí na pravou míru magazín Forbes. Jediným Bidenovým „prohřeškem“ tak bylo, že si myslel, že se už má posadit, předčasně.

  • 5.Paragáni a byrokracie

    Britské parašutisty, kteří seskočili v rámci slavnostního programu na louku u Sannerville, čekalo speciální uvítání – francouzští celníci. Británie v roce 2020 vystoupila z Evropské unie a není ani součástí schengenského prostoru volného pohybu osob.

    Vojáci s těžkými batohy nacpanými padáky tak museli po seskoku projít kolem francouzských celníků, kteří si kvůli nim přivezli stolky a laptopy, a nechat si zkontrolovat cestovní doklady. „Byli předem informováni, takže nenastalo žádné překvapení,“ řekl francouzskému listu Ouest-France vedoucí regionálního celního úřadu Jonathan Monti. Členové britského Královského letectva reagovali na neobvyklé přijetí shovívavými úsměvy, ukazuje video, které zveřejnil Ouest-France. Po kontrole vojáky čekal stánek s občerstvením i potlesk diváků, kteří sledovali seskok výsadkářů.

  • 6.Prezidentské obleky

    Z fotografií VIP účastníků poněkud vyčnívali prezidenti České republiky a Ukrajiny – zatímco všichni muži měli tmavé obleky nebo uniformy (vedle válečných veteránů třeba i britský král Karel III.), Petr Pavel svítil ve světlém.

    „I když je náš prezident bývalý voják a mohl by dle mého na slavnostní příležitost obléci uniformu, chápu, že se jako reprezentant naší země ve své současné funkci objevil v civilním oblečení,“ komentoval pro Blesk Zprávy Miroslav Sklenář, bývalý ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky. „Bylo to v denní dobu, na pláži, nepovažoval bych tedy za zásadní pochybení to, že ho jediného na fotkách vidíme ve světlém obleku. Samozřejmě ale nevím, jestli třeba na oficiální pozvánce nebyl napsaný předepsaný dress code a jakého typu. Pokud ne, byl pan prezident oblečený v přijatelných mezích.“

    80. výročí od vylodění v Normandii: prezident Petr Pavel po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny Zelenské 80. výročí od vylodění v Normandii: prezident Petr Pavel po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny Zelenské | ČTK / AP / Daniel Cole

    Podobně to vidí i Ladislav Špaček, odborník na etiketu a někdejší prezidentský mluvčí: „Neviděl jsem pozvánku, tudíž nevím, jaký byl doporučený dress code. Výlučnost světlého obleku našeho prezidenta je v záplavě černých obleků opravdu nápadná, ale pokud nevím, jak zněl dress code na pozvánce, nemohu vynášet kategorické soudy,“ řekl Blesk Zprávám.

    Pokud byl na pozvánce dress code (doporučený styl oděvu), zajisté ho porušil vedle Pavla usazený kolega z Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. V tmavém sice byl, ale rozhodně ne ve slavnostním – vzal si khaki kapsáče a mikinu. Obléká se takto zcela záměrně od ruského vpádu do jeho země – obleky vyměnil za vojenský „look“, aby v kontrastu s ostatními formálně oblečenými politiky a osobnostmi ukazoval, že jeho země není v normální situaci.

    Video  Hodina dějepichu 85  - Reflex.cz
    Video se připravuje ...

  • 7.Trudeau popletl funkce

    Kanada má formálně krále, Karla III., ale nejdůležitějším politickým představitelem je předseda vlády, nyní Justin Trudeau. A tak se mu asi popletlo, že v jiných zemích je „top“ prezident. To když představoval sebe a Volodymyra Zelenského veteránovi druhé světové Melvinu Hurwitzovi (99). „Odkud jste?“ ptal se bojovník. „Kanada. Jsem kanadský předseda vlády. A tohle je ukrajinský předseda vlády, teď má napilno v bojích,“ pokynul Trudeau na Zelenského. Předsedou ukrajinského kabinetu přitom je Denys Šmyhal, v prezidentském systému této země Zelenskému podřízený.

    Z něho byl americký voják upřímně dojatý, políbil mu ruku a přitáhl si ho k objetí. „Vy jste zachránce národa!“ deklamoval. „Ne, to vy jste zachránili Evropu,“ dojal se i Zelenskyj. „Můj hrdino. Můžu se s vámi vyfotit?“ požádal prezidenta veterán a ujišťoval ho, že se za něj či celou Ukrajinu modlí – a všichni přítomní na pláži Omaha tomu přihlíželi na velkém plátně.

Uživatel_5542819 ( 11. června 2024 18:32 )

Stará, ale jará ! Na starej tyči sa najlepšie mladý úd cvičí ...

Uživatel_5542819 ( 11. června 2024 18:30 )

Buďte radi, že tam neprišiel na motorke ...

jajas ( 9. června 2024 08:24 )

Však jo....

jajas ( 9. června 2024 08:23 )

Takže Pepa jediný měl světlý oblek, ostatní tmavý nebo uniformu, ale Pepovy přátelé se shodli na tom, že Pavel byl oblečen správně? Tak to byl určitě za hvězdu! Jako vždy vyčníval....

Miloslav Podhola ( 8. června 2024 13:33 )

Kdyby SSSR nepodnikli domluvené útoky na východní frontě, spojenci by se nevylodili.

Zobrazit celou diskusi