Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Muž (41) zplodil přes 500 dětí, soud mu zakázal darovat další sperma: Hrozí incest, varuje

Autor: ČTK - 
28. dubna 2023
19:42

Nizozemský soud dnes nařídil muži, který je otcem 500 až 600 dětí po celém světě, aby přestal darovat sperma. Informovala o tom agentura Reuters. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka, s tím, že podle nich zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Jedenačtyřicetiletý Nizozemec dostal zákaz darovat další sperma, uvádí se v rozhodnutí. Za každý přestupek mu hrozí pokuta 100 000 eur (2,3 milionu Kč). Soud také Meijerovi nařídil, aby napsal klinikám v zahraničí a požádal je, aby zničily veškeré jeho sperma, jež mají na skladě, s výjimkou dávek vyhrazených pro rodiče, kteří již od něj mají děti.

Spor proti Meijerovi zahájila nadace zastupující zájmy nizozemských rodičů, kteří Meijera jako dárce využili. Ti tvrdili, že Meijerovo pokračující dárcovství porušuje právo na soukromý život jeho dětí, jejichž schopnost navazovat romantické vztahy je omezena obavami z náhodného incestu a příbuzenského křížení.

Meijerův právník při soudním jednání uvedl, že muž chtěl pomoci rodičům, kteří by jinak nemohli počít dítě.

„Všichni tito rodiče jsou nyní konfrontováni se skutečností, že děti v jejich rodině jsou součástí obrovské příbuzenské sítě se stovkami nevlastních sourozenců, které si nevybrali,“ uvedl dnes soudce. Dodal, že to „má, nebo by případně mohlo mít pro děti negativní psychosociální důsledky“.

Meijerovo hromadné dárcovství vyšlo poprvé najevo v roce 2017 a muži bylo zakázáno dárcovství na nizozemských klinikách pro léčbu neplodnosti, kde již zplodil více než 100 dětí. Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků.

Meijer však nadále daroval sperma v zahraničí, mimo jiné dánské spermabance Cryos, která působí na mezinárodní úrovni. Podle deníku Algemeen Dagblad se Meijer také nadále nabízel jako dárce na stránkách zprostředkovávajících setkání budoucích rodičů s dárci spermatu, někdy pod jiným jménem.

Nizozemsko v posledních letech řešilo několik skandálů, které jsou spojené s neetickým způsobem darování spermatu. V roce 2020 vyšlo najevo, že gynekolog Jan Wildschut z města Zwolle v letech 1981 až 1993 používal vlastní sperma při umělém oplodnění pacientek, a stal se tak otcem nejméně 17 dětí. Podobný případ gynekologa, který bez vědomí pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl odhalen v roce 2019. Na klinice u Rotterdamu lékař Jan Karbaat během své kariéry zplodil nejméně 90 dětí s ženami, které vyhledaly jeho odbornou pomoc.

Video  Lékařka o potížích s početím a umělém oplodnění: Na co se připravit a kolik to stojí?  - Andrea Ulagová
Video se připravuje ...

clarabella ( 29. dubna 2023 08:21 )

Uměle oplodnění je jedno velké zvěrstvo. Když někdo nemůže mít děti, tak si má nějaký dítě adoptovat. Obzvlášť u Osob, které nejsou schopné počet přirozenou cestou ale jejich sperma a vajíčko je uměle v laboratoři spojeno a implementováno. Jediné k čemu dochází je množení vadných genu.

Zobrazit celou diskusi