Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Zemřel spisovatel Paul Johnson (†94): Autor slavné knihy Dějiny 20. století

Spisovatel Paul Johnson
Spisovatel Paul Johnson  (Autor: ČTK / AP / Pablo Martinez Monsivais)
Autor: ČTK - 
13. ledna 2023
22:28

Ve věku 94 let ve čtvrtek po dlouhé nemoci zemřel spisovatel a historik Paul Johnson, autor knihy Dějiny 20. století a dalších více než 50 titulů. S odkazem na jeho syna o tom dnes informovala agentura Reuters, která připomněla Johnsonovu podporu britské konzervativní premiérky Margaret Thatcherové.

„Světlo věčné ať mu svítí a ať odpočívá v pokoji,“ napsal na twitteru k úmrtí svého otce Daniel Johnson. Uvedl, že po spisovateli zůstávají čtyři děti, deset vnoučat a čtyři pravnoučata.

Johnson napsal za svůj život desítky knih a nespočet článků z oblasti historie, biografie a cestování. Jeho témata sahala od Ježíše po Beatles, píše Reuters. Některé komentáře a sloupky, které Johnson publikoval mimo jiné v časopisu The Spectator či listu Daily Mail, se ovšem setkaly s rozporuplným přijetím - například jeho názor na aféru Watergate.

Několik desítek Johnsonových knih vyšlo i v češtině. Kromě zmiňovaných Dějin 20. století také Dějiny amerického národa, Dějiny anglického národa, několik titulů zabývajících se náboženstvím či politických biografií.

Johnson se narodil 2. listopadu 1928 v anglickém Manchesteru. Studoval na Oxfordské univerzitě, kde se seznámil mimo jiné právě s Thatcherovou. Po studiích sloužil v armádě a pracoval jako v novinář. V průběhu 70. let se postupně čím dál více přikláněl ke konzervatismu a poté, co byla Thatcherová v roce 1979 zvolena premiérkou, se stal jedním z autorů jejích projevů.

Video  Franz Kafka – Neuvěřitelná cesta k literární slávě  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa