Masivní akce Europolu: V 10 zemích včetně Česka zatkli 44 lidí kvůli pašování drog či praní peněz
Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí podezřelých ze zločinného spolčení, pašování drog a praní špinavých peněz. Devět osob bylo zatčeno v Česku, stejný počet ve Francii a sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Kromě toho policie zasahovala také v Lotyšsku, Polsku, Norsku, Německu, Španělsku a USA. Informovala o tom dnes unijní policejní organizace Europol. Podle ní všichni zatčení patřili k jedné z nejnebezpečnějších zločineckých skupin v Evropské unii.
Policie prohledala během zátahu skoro stovku míst po celé Evropě a zabavila mimo jiné velké množství nelegálních drog - kokainu, metamfetaminu (pervitinu), hašiše a marihuany - ukrytých například v nákladních autech. Podle vyšetřovatelů se zločinecká skupina soustředila právě na pašování narkotik a používala sofistikované metody, jak uniknout pozornosti mužů zákona.
Na videu, které zveřejnil Europol, je vidět, že bezpečnostní složky zabavily i množství peněz v hotovosti, zbraně nebo drahé hodinky.
„Zločinecká skupina měla strukturu podobnou byznysovému prostředí, kde jednotlivé skupiny a překupníci navázali přeshraniční vztahy a měli pod kontrolou celý řetězec - od organizování obřích zásilek drog až po distribuci v Evropě i jinde,“ uvedl Europol. Podle něj tato skupina působila v Litvě, Lotyšsku, Česku, Polsku, Francii, Německu a na Slovensku.
„Na akci se podílela Národní protidrogová centrála PČR, zadrženo bylo devět osob z nichž osm je stíháno vazebně,“ uvedla na twitteru česká policie. O podrobnostech chce informovat v následujících dnech. Europol uvedl, že kromě Národní protidrogové centrály se na zátahu na území ČR podílelo také krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci. Celkem se do akce zapojily úřady v jedenácti zemích.
„Zločinci umějí dobře spolupracovat bez ohledu na hranice - a operace jako tato dnes ukazují, že justiční a policejní orgány to dovedou rovněž. Úspěch této operace ukazuje, jak účinné a dalekosáhlé mohou být naše akce, když spojíme síly,“ uvedl ředitel odboru závažného a organizovaného zločinu Europolu Jari Liukku.
Podle Europolu se na operaci v ČR podílela Národní protidrogová centrála a také krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci. Celkem se do akce zapojily úřady v jedenácti zemích.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.