Naraženo! V Mnichově odstartoval po covidové pauze Oktoberfest, pivo teče proudem
Mnichovský primátor Dieter Reiter dnes v poledne naražením prvního sudu piva zahájil 187. ročník Oktoberfestu, jednoho z nejslavnějších pivních festivalů světa. Svátek piva, který potrvá do 3. října, se koná ve stínu pandemie nemoci covid-19. To ale očividně návštěvníky neodradilo stejně jako chladné počasí a mrholení, protože do dějiště festivalu na Tereziánské louce zamířily tisíce lidí hned po otevření areálu krátce po deváté hodině.
„O’zapft is!“ zvolal Reiter. Oznámil tak, že je naraženo a že Oktoberfest oficiálně začal. Podle tradice v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů narazil pípu dřevěnou palicí, na což potřeboval tři údery. V roce 2019 to zvládl na dva.
První pivo po naražení sudu dostal bavorský premiér Markus Söder, který si následně s Reiterem připil na šťastný a klidný průběh festivalu.
Legenda prvního Oktoberfestu
Privilegium prvního naraženého sudu drží rodina Schottenhamelů, a to od roku 1950, kdy tehdejší starosta Thomas Wimmer zahájil Oktoberfest v jejich festivalovém stanu poprvé. Podle legendy velmi spěchal, protože tehdy musel zahájit ještě jistý veletrh. A protože lilo jako z konve, vybral si nejbližší stan, kterým byl ten Schottenhamelů. „Zda se tak skutečně stalo, není dostatečně prokázáno,“ uvádí pořadatelé.

Třetí kolo přímých jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je v tureckém Istanbulu naplánováno na dnešní večer. Očekává se, že hovory začnou kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ).
Ruská delegace odletěla z Moskvy do Istanbulu na třetí kolo jednání, napsala TASS dopoledne s odvoláním na svůj zdroj. Očekává se, že setkání začne kolem 19:00 ve čtvrti Beşiktaş, v paláci Çiragan, píše Ukrinform s odvoláním na administrativu tureckého prezidenta a připomíná, že na stejném místě se na začátku června konalo předchozí, tedy druhé kolo jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací. První přímé setkání po více než třech letech se konalo v polovině května v paláci Dolmabahçe.
Dvě předchozí kola rusko-ukrajinských jednání v Istanbulu nepřinesla žádný posun k ukončení plnohodnotné války, kterou Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina rozpoutalo 24. února 2022. Hlavním výsledkem byly výměny zajatců a těl padlých vojáků.

Ruský resort obrany nejprve hlásil sestřelení 51 ukrajinských dronů nad sedmi ruskými regiony v době od 21:00 do 23:40 moskevského času (20:00 až 22:40 SELČ). Ráno oznámil likvidaci 33 ukrajinských dronů nad šesti oblastmi v období od 23:40 do sedmé hodiny ranní. Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu ukrajinského vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených strojích. Ruský resort obrany nehlásí ani případné škody.
Ruská služba stanice BBC nicméně upozornila na informace některých ruských regionálních činitelů. Podle gubernátora Rostovské oblasti Jurije Sljusara byli zraněni tři lidé při útoku v Novočerkassku, kde vypuklo několik požárů a kde čtyři auta poškodily trosky sestřelených dronů. O odrážení dronových úderů informovali také představitelé v Tulské nebo Nižegorodské oblasti, kde zatím nejsou dostupné zprávy o obětech ani škodách.

Francie vyzvala Ukrajinu, aby zrušila omezení nezávislosti dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi. „Ještě není pozdě se v této věci vrátit zpět,“ řekl ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad. „V této záležitosti budeme nesmírně ostražití,“ dodal.
Ukrajinský parlament ve středu schválil zákon, podle kterého protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) budou podléhat generálnímu prokurátorovi. Právní norma, kterou kritizuje Evropská unie, vyvolala v ukrajinských městech největší veřejné protesty od února 2022, kdy zemi napadlo Rusko.
Jisté ale je, že do naražení prvního sudu nikdo na Tereziánské louce nedostal ani kapku piva. To se ale změnilo Reiterovým zvoláním, že je naraženo. Poté se otevřely pípy i v dalších festivalových stanech, kterých je čtyřicet. Usadit se v nich může na 120 000 lidí.
V chladu stály tisícové fronty
Nehledě na počasí, kdy je teplota v Mnichově okolo deseti stupňů Celsia, čekaly od rána na otevření Tereziánské louky tisíce lidí, kteří chtěli získat dobrá místa v pivních stanech. Bavorská televize BR uvedla, že první lidé přišli ke vstupu do areálu už v pět hodin ráno.
Roušky mezi návštěvníky jsou výjimkou. Jejich nošení je dobrovolné, neboť Oktoberfest se koná bez jakýchkoli hygienických omezení, což například podle německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha může přispět ke skokovému nárůstu počtu nakažených. Bavorský premiér Markus Söder nicméně epidemickou situaci považuje za stabilní a nečeká, že by kvůli festivalu byly později nemocnice přetíženy infikovanými. Lauterbach ale návštěvníky vyzval, aby se ještě před příchodem otestovali na koronavirus.
Festival během posledního ročníku v roce 2019 navštívilo 6,3 milionu hostů, kteří vypili 7,3 milionu tupláků piva. Letos máz piva přijde na 12,6 až 13,8 eura (309 až 338 Kč), což je o dvě eura (49 Kč) více než v roce 2019.