Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Královské paláce a sídla: Buckingham, Windsor, Balmoral. Který upřednostní Karel III.?

 • Autor: Martin Valeš - 
  12. 9. 2022
  05:00

  Když se řekne domov královny, každý si vybaví Buckinghamský palác. V něm vskutku několik posledních britských panovníků sídlilo, ale celkově je to podstatně složitější. Buckinghamský palác není ani hlavním sídlem monarchie, ani se tam Alžběta (†96) necítila zrovna doma. Dožít plánovala na hradě Windsor, nakonec ale zemřela v letním sídle Balmoral, na prázdninách. A kde bude sídlit nový král Karel III. (73)?

  Panovnice či panovník mohou pobývat, kde a kdy se jim chce. Některé rezidence náleží koruně, jiné jsou osobním/rodinným majetkem. Královská rodina jich má na dva tucty, od venkovských chat a vilek po obří paláce. Prohlédněte si ty nejvýznamnější.

 • 1.Buckinghamský palác

  Buckinghamský palác při oslavách Alžbětiných devadesátin (11. 6. 2016) Buckinghamský palác při oslavách Alžbětiných devadesátin (11. 6. 2016) | RAF

  Nachází se v centrálním londýnském obvodě Westminster, stejně jako další sídla britské státní moci. Vévoda z Buckinghamu si tady roku 1703 nechal postavit městské sídlo, Jiří III. ho koupil pro svou manželku Šarlotu. V 19. století ho královská rodina rozšířila o tři křídla; za rezidenci si ho vybrala královna Viktorie, když se roku 1837 chopila vlády. Současnou podobu dostal roku 1913.

  Disponuje 77 tisíci čtverečních metrů podlahové plochy a 775 místnostmi – z toho je 188 pokojů pro personál, 92 kanceláří, 78 záchodů/koupelen, 52 hlavních ložnic, 19 státních salonů, dále tam najdeme poštu, kino, bazén, ordinaci a klenotnictví. A také největší soukromou zahradu Londýna.

  Státní komnaty se přes letní prázdniny otevírají veřejnosti, to panovnice bývá ve Skotsku. Celoročně je přístupná Královnina galerie, vystavuje obvykle kolem 450 exponátů z rozsáhlých královských sbírek. V posledních letech prochází palác rozsáhlou rekonstrukcí, plánovanou až do roku 2027.

 • 2.Palác sv. Jakuba 

  Královská garda u Svatojakubského paláce Královská garda u Svatojakubského paláce | Reuters

  Oficiální královskou rezidencí v Londýně, formálně nadřazenou Buckinghamskému paláci, je menší Svatojakubský palác (St. James Palace) z 16. století. Právě zde se v sobotu 10. září 2022 sešla Nástupnická rada, aby formálně stvrdila Karla III. jako nového krále, zde on složil a podepsal slib, načež z balkonu paláce zazněly fanfáry a hymna a lidu se zopakovala proklamace Nástupnické rady.

  Adresu tu mají princezny Anne a Beatrice i několik úřadů, hostí se tu hlavy států. Hned vedle je Clarence House, dosavadní sídlo prince Charlese.

 • 3.Hrad Windsor

  Královnin hrad ve Windsoru Královnin hrad ve Windsoru | Reuters

  Venkovská rezidence náležící koruně střeží Temži v hrabství Berkshire, 35 kilometrů od Londýna. Původní hrad vybudoval Vilém Dobyvatel v 11. století a sídlilo v něm 39 anglických a později britských panovníků. „Je nejstarším a největším obývaným hradem na světě,“ tvrdí se na webu Královské sbírky, která spravuje korunní majetky. Bydlí a pracuje tam na pět stovek lidí. To od Windsoru si panovnická dynastie vzala jméno, když se za 1. světové války chtěla zbavit toho německého. Do té doby byla známa jako dynastie Sasko-kobursko-Gothajská (Saxe-Coburg and Gotha, Sachsen-Coburg und Gotha).

  Dospívající princezny Alžběta a Margaret tu strávily velkou část druhé světové války, když Luftwaffe Londýn bombardovala. „Královně a její sestře byl domovem po dlouhou dobu, což upevnilo city a pouto, které k tomu místu má,“ popsal pro BBC královský životopisec Christopher Warwick.

  Když dovolil program, trávila tu panovnice většinu víkendů; okolo Velikonoc tu celý měsíc i úřadovala. Mimo jiné se tu mohla věnovat svým koním a psům. A když bylo potřeba se uzavřít do covidové „bubliny“, přesunula se sem trvale. Vzhledem k rekonstrukci Buckinghamského paláce se rozhodla do Londýna už nevracet, stačilo dojíždět. Zkrátka se ve Windsoru cítila nejvíc doma.

  Celý hrad se rozkládá na 52 609 metrech čtverečních. Je jednou z největších turistických atrakcí Británie; nejsou-li potřeba kvůli nějaké oficialitě, jsou přístupné státní a polostátní komnaty i kaple sv. Jiří. V kapli, dost velké pro 800 lidí, se konají veřejné mše, ale i královské svatby: Tady si Charles vzal Camillu a Harry zase Meghan. A je tu pohřbena spousta jejich předků, celkem 24 členů královské rodiny včetně tří králů. V pamětní kapli spočinuli Alžbětini rodiče, sestra i manžel princ Philip – ke kterým se má nakonec přidat i Alžběta. 

  Zde vznikl i její portrét k platinovému jubileu – 70 letům na trůně.

  Harry i William v blízkosti

  K hradu patří velké parky a obora, na panství leží mj. Frogmore Cottage, venkovský dům, který si renovovali princ Harry s Meghan, než se odstěhovali do USA. V blízkosti také bydlí Alžbětini mladší synové: Andrew přímo na panství, Edward patnáct kilometrů daleko.

  A jen pár týdnů před babiččinou smrtí se do Adelaide Cottage, menšího domu v hradním parku, přestěhoval i William s rodinou, aby byli Alžbětě nablízku. George (9), Charlotte (7) a Louis (4) byli teprve druhý den v nové škole, když přišla smutná zpráva z Balmoralu…

  Video  Dětství a dospívání Alžběty II. před nástupem na trůn  - Videohub
  Video se připravuje ...

 • 4.Palác Holyroodhouse

  Holyroodhouse, oficiální rezidence panovníka ve Skotsku Holyroodhouse, oficiální rezidence panovníka ve Skotsku | XtoF (CC BY-SA 4.0)

  Oficiální rezidence britského monarchy ve Skotsku, v jeho hlavním městě Edinburghu. Královna v paláci ze 17. století tradičně trávila jeden týden začátkem léta. To jí vždy za velké slávy symbolicky předali klíče od města.

  Palác má 289 místností, 17 z nich se otevírá veřejnosti; celkem 8093 m2 podlahové plochy.

  Dominantou města je přitom Edinburský hrad, jehož roli královského sídla převzal začátkem novověku právě Holyroodhouse. Dnes jsou v Edinburském hradě umístěny skotské korunovační klenoty, které se nepoužívají při korunovacích v Londýně, nýbrž při otevírání skotského parlamentu. Hrad je jednou z nejvyhledávanějších památek Británie, i díky své pověsti nejvíc obléhaného hradu země.

 • 5.Balmoral Castle

  Zámek Balmoral Zámek Balmoral | Reuters

  Lovecký zámeček nedaleko Aberdeenu, na Skotské vysočině. Sem královna jezdívala v srpnu. Byl jejím osobním vlastnictvím, pořídila ho praprababička Viktorie s manželem v polovině 19. století, kteří menší sídlo přebudovali do nynější novogotické podoby. Panství o rozloze 20 tisíc hektarů zahrnuje říční údolí i hory, pole i lesy. Windsorové si tam užívají lov jelenů a tetřevů, chovají se tam poníci a typicky chundelatý skotský náhorní skot.

  Alžběta a Charles na braemarských hrách, 2012 Alžběta a Charles na braemarských hrách, 2012 | Reuters

  Návštěvníkům jsou zahrady zámku otevřené od dubna do konce července, kdy přijížděla královna. Někdy dorazila i dřív a šťastlivcům se podařilo ji i potkat. Poslední prázdniny už tu však na veřejnost nechodila, vynechala i své oblíbené horalské sportovní hry, odkud vždy měla nejvysmátější fotky. Pár dní před smrtí tu ještě v dobrém rozmaru přijímala návštěvy, 6. září ty poslední státnické: rezignujícího premiéra Borise Johnsona a jeho nástupkyni Liz Trussovou. Z této příležitosti tak jsou její nejspíš poslední fotografie. Dva dny nato zesnula, s Charlesem a Anne po boku.

 • 6.Sandringham House 

  Alžběta v Sandringhamu, 2014 Alžběta v Sandringhamu, 2014 | Iain Cameron (CC BY 2.0)

  Palác z 19. století v hrabství Norfolk, na východním pobřeží Anglie. Zde zemřeli Alžbětin děd i otec, Jiří V. a VI. Přesto, nebo proto, měla královna ve zvyku tam trávit zimu, od prosince do února. Zajímavostí bylo, že sem s manželem jezdila běžným vlakem, první třídou – měla sice k dispozici svůj speciální vlak, avšak tento hotový palác na kolech využívala na jiné cesty, kde nahradil i hotely.

  Na Boží hod tradičně chodila na mši v místním venkovském kostele, přidávala se řada příbuzných. Z paláce rovněž vysílala tradiční proslov k národu, nejprve rozhlasový, od roku 1957 i televizní. Sandringham House patřil k osobnímu majetku královny, i tak ho ale částečně otevírala veřejnosti.

  K paláci náleží osm tisíc hektarů pozemků, vyhlášených pro lov. Na panství leží mj. Anmer Hall, venkovské sídlo prince Williama. V Park House se narodila jeho matka lady Diana, když ho měl pronajatý její otec vévoda Spencer. Teď je z něj hotel. Do usedlosti Wood Farm (Lesní farma), využívané spíš pro hosty, se na penzi roku 2017 přestěhoval princ Philip. 

  Sandringham House, kam Alžběta jezdila na zimu Sandringham House, kam Alžběta jezdila na zimu | John Fielding (CC BY 2.0)

 • 7.Kensingtonský palác

  Kensingtonský palác, sídlo královských příbuzných Kensingtonský palác, sídlo královských příbuzných | Shisha-Tom (CC BY-SA 3.0)

  Je domovem dalších členů královské rodiny, bližších i vzdálenějších. Základy pocházejí z roku 1605, kdy ještě ani Kensington nebyl součástí Londýna. Vybral si ho za sídlo Vilém III. Oranžský roku 1689, když se stal králem, a sídlilo tam několik jeho nástupců, kteří palác během půldruhého století postupně rozšiřovali. Od 18. století slouží královským příbuzným.

  Než si vzal Alžbětu, bydlel v něm i princ Philip (tehdy ještě nikoliv britský, nýbrž řecký a dánský princ), u své babičky. Po svatbě roku 1960 se tam přestěhovala Alžbětina sestra Margaret, pro niž se renovoval velký (čtyři patra, 20 místností) byt 1A.

  Po svatbě roku 1981 se sem nastěhoval princ Charles s Dianou, která tu zůstala i po rozvodu. Princové William a Harry tu s ní vyrůstali, v dospělosti zde dostali vlastní byty. Harry menší, Will – po svatbě s Catherine roku 2011 – ten ohromný po tetě Margaret. Sice se letos přesunuli na windsorské panství, ale byt si nechávají.

  V Kensingtonském paláci bydlela i Williamova sestřenice Eugenie či Alžbětin bratranec Michael z Kentu. Historické Královské státní komnaty jsou otevřené veřejnosti.

  Obamovi u Willa a Kate v Kensingtonském paláci, 2016 Obamovi u Willa a Kate v Kensingtonském paláci, 2016 | Foto: Reuters

 • 8.Clarence House

  Clarence House, dosavadní sídlo prince Charlese Clarence House, dosavadní sídlo prince Charlese | ChriO (CC BY-SA 3.0)

  Městský dům z 20. let 19. století. Zde v Londýně donynějška sídlil a úřadoval princ Charles – s Camillou (a načas i s mladými syny) se sem nastěhoval roku 2003, rok po smrti své babičky, královny matky. Ta sem odešla roku 1953 poté, co ovdověla. S dcerou Alžbětou si tehdy vyměnila adresy, Clarence House totiž předtím obývali Alžběta s Philipem, dostali ho, když se roku 1947 vzali; roku 1952 se stěhovali do Buckinghamského paláce. Clarence House bylo i označení pro Charlesovu kancelář a rovněž jeho účet na Twitteru. Jeho administrátoři v sobotu ohlásili, že už účet nebudou aktualizovat, Charles přebírá ten hlavní královský. A co se domu týče, ten může poskytnout někomu, kdo ho později bude potřebovat. Nebo snad půjde ve stopách matky a rovněž nebude chtít přebývat v muzeálním Buckinghamském paláci?

prochaskanamoste ( 12. září 2022 12:51 )

Odhaduji, že král Charles III. nepůjde s Camillou bydlet do Kensingtonského paláce, kde žil s rodinou, princeznou Dianou a malými princi. Troufla bych si předvídat, že by mohl bydlet na hradě Windsor a Buckinghamský palác, dosud sídlo králů, nechá v 21.století už jen jako ve stylu muzea, kde bude vykonávat obřadnosti, ceremonie.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud