Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Ohnivé peklo v ropném skladu: 77 lidí je zraněných, zkázu na Kubě rozpoutala bouřka

Autor: ČTK - 
6. srpna 2022
21:24

Požár, který se rozhořel v kubánském městě Matanzas po zásahu ropného zásobníku elektrickým výbojem, zranil téměř 80 lidí. Informovaly o tom dnes kubánské úřady, podle nichž je nyní rovněž 17 hasičů pohřešováno. Oheň stále není pod kontrolou.

Požár vypukl v pátek večer při bouřce, uvedlo kubánské ministerstvo energetiky. Vláda později oznámila, že požádala o pomoc experty ze „spřátelených zemí“.

Podle kubánské tiskové agentury elektrický výboj zasáhl jednu z nádrží, což vyvolalo požár, který se pak rozšířil na další nádrž. Slyšet byly také čtyři exploze. Do hašení se zapojily armádní vrtulníky.

Nad ropným zařízením dnes stoupal černý dým, který se postupně rozšířil do vzdálenosti přesahující 100 kilometrů směrem na západ k Havaně. Provinční vláda uvedla, že počet zraněných dosáhl 77 a 17 osob je nezvěstných. Podle prezidentské kanceláře se pohřešují hasiči, kteří zasahovali v blízkosti požáru, aby zabránili jeho rozšíření.

K neštěstí došlo v době, kdy se Kuba potýká s nedostatkem paliv. Zatím nejsou zprávy o tom, kolik ropy shořelo nebo je ve skladovacím zařízení ohroženo. V objektu je podle agentury AP osm nádrží, v nichž se uchovávalo palivo pro elektrárny.

Úřady uvedly, že čtvrť ležící nejblíže k ohni byla evakuována. V ulicích města Matanzas, které má asi 140 000 obyvatel, bylo vidět množství sanitek, policejních a hasičských vozů. Do oblasti se dnes vydal i kubánský prezident Miguel Díaz-Canel.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa