Neděle 13. října 2024
Svátek slaví Renáta, zítra Agáta
Oblačno, déšť 13°C

Přehled zásahů Putinových „mírových jednotek“: Kde všude ruští vojáci hájili zájmy federace?

  • Autor: ČTK,Mii - 
    22. 2. 2022
    11:34

    Překvapivá zpráva přišla v pondělí večer z Ruska. Prezident Vladimir Putin oznámil uznání nezávislosti separatistických republik na východě Ukrajiny a vyslání „mírové mise“ do Donbasu. Není to poprvé, co k takovému kroku přistoupil, několikrát už do svých vlivových oblastí vojáky vyslal. Podívejte se na přehled, kde všude od roku 1991 působili.

  • 1.Podněstří

    Oblast, která se v roce 1990 odtrhla od Moldavska v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Po vyhlášení nezávislosti však vypukly boje mezi separatisty a vládními vojsky, do kterých zasáhly také kontingenty ruských kozáků a ruské (dříve sovětské) 14. armády, v jejímž čele stál několik let generál Alexandr Lebeď. Po pětiměsíčních bojích, které si vyžádaly podle různých odhadů 700 až 1500 obětí, byla v červenci 1992 uzavřena mírová dohoda. Rusko od té doby v zemi přes odpor Moldavska udržuje vojenský sbor o 1500 mužích, který označuje za mírovou misi. Podněstří žádný stát (ani Rusko) oficiálně neuznává a nadále zůstává oficiálně součástí Moldavska, které oblasti, kde nemá žádný vliv, nabízí rozsáhlou autonomii.

  • 2.Abcházie

    V roce 1992 tato gruzínská autonomní republika vyhlásila jednostranně samostatnost, což vyprovokovalo Gruzii k vojenskému zásahu. Vláda v Gruzii, zmítané občanskou válkou s přívrženci sesazeného prezidenta Zviada Gamsachurdii, vstup svých jednotek do Abcházie zdůvodnila přítomností jeho stoupenců v oblasti. Abchazští Gruzínci také obviňovali Abchazy z diskriminace. Následný konflikt si vyžádal 10 000 obětí a na 250 000 Gruzínců z Abcházie uprchlo. V květnu 1994 bylo sjednáno křehké příměří, na jehož dodržování dohlížely mírové síly Společenství nezávislých států (SNS), v nichž většinu tvořili ruští vojáci, a pozorovatelská mise OSN (UNOMIG). Abcházie se zapojila i do rusko-gruzínského konfliktu o Jižní Osetii z roku 2008.

    Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR: Rusko je zloděj! Jsme připraveni postavit se agresi  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

  • 3.Tádžikistán

    Středoasijskou zemi zasáhla v letech 1992-1997 občanská válka, jejíž kořeny ležely v dávné klanové a regionální rivalitě. Rozbuškou konfliktu byla ekonomická a politická krize, ve které se Tádžikistán ocitnul na jaře 1992. Nakonec proti sobě stanula islamistická opozice a režim prezidenta Imomaliho Rachmona, který zemi vládne dodnes. Rachmon v prosinci 1992 díky podpoře Moskvy po krvavých bojích sesadil koaliční proislámskou vládu a islámská opozice uprchla do Íránu a do afghánského pohraničí, kde vytvořila exilovou vládu a zahájila partyzánskou válku. Islámským útokům čelilo od podzimu 1992 i 25.000 ruských vojáků, vyslaných do oblasti jako posila pohraničníků. Příměří bylo dojednáno v roce 1997, počty obětí války se jen odhadují, nejčastěji se hovoří o 50.000 až 100.000 mrtvých, asi 1,5 milionu obyvatel uprchlo z domovů.

  • 4.Gruzie (Jižní Osetie)

    V pátek 8. srpna 2008 v půl čtvrté ráno místního času, vstoupily gruzínské jednotky do jihoosetské metropole Cchinvali, kde začaly prudké boje s místními separatisty. Jižní Osetie byla v té době oficiálně autonomní oblastí Gruzie. Moskva reagovala silným protiútokem, při kterém obsadila nejen Jižní Osetii, ale i Abcházii, další odštěpeneckou proruskou gruzínskou provincii. Příměří bylo podepsáno 16. srpna 2008 a ruské jednotky se z Gruzie začaly stahovat o čtyři dny později. Stahování bylo dokončeno v říjnu téhož roku. Podle Moskvy si válka vyžádala mezi Osetinci 162 civilních obětí, jihoosetské úřady uvedly 365 obětí mezi civilisty. Rusko ve válce ztratilo 64 svých vojáků. Gruzie uvedla 228 zabitých gruzínských civilistů a 170 obětí mezi vojáky. Jedinou zahraniční obětí se stal nizozemský kameraman televize RTL Stan Storimans, kterého zabila ruská tříštivá bomba.

    Video  Ruský konvoj pod rouškou noci vyrazil do Doněcku  - Reuters
    Video se připravuje ...

    Rusko mezitím 26. srpna oficiálně uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, což vyvolalo na Západě vlnu kritiky. Gruzie vzápětí oznámila přerušení diplomatických styků s Ruskem, které reagovalo stejným krokem. Rusko v obou provinciích stále udržuje svá vojska, jejichž celkový počet se odhaduje na několik tisícovek.

    Nebyla to první válka v Jižní Osetii. Kořeny prvního konfliktu v Jižní Osetii sahají ještě do dob SSSR na počátku 90. let minulého století, kdy Jižní Osetie, kde většinu obyvatel tvoří Osetinci, vyhlásila nezávislost na Gruzii. Gruzie rozhodnutí neuznala, zrušila Jihoosetskou AO a vyhlásila v oblasti výjimečný stav. Situace se vyvinula do nevyhlášené občanské války, v níž proti sobě bojovali jihoosetští nacionalisté, neregulérní skupiny gruzínských dobrovolníků, gruzínská policie a příslušníci vojsk ministerstva vnitra SSSR. První válka si vyžádala 1000 mrtvých a 10.000 obyvatel uprchlo. Od roku 1992 zajišťovaly stabilitu v oblasti smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory.

  • 5.Ukrajina

    Situace na Ukrajině se vyhrotila v listopadu 2013, kdy proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče odmítl podepsat dlouho plánovanou asociační dohodu s EU s tím, že chce rozšířit hospodářskou spolupráci s Ruskem. Odmítnutí vyvolalo kritiku Západu, což ukrajinské vedení i Rusko kritizovaly, a také masivní demonstrace prozápadních i radikálních sil, které si vyžádaly desítky obětí na životech. V únoru 2014 poslanci nakonec Janukovyče sesadili, bývalý prezident uprchl ze země a k moci se dostala prozápadní vláda. Situaci na Ukrajině ale nelibě neslo Rusko, které pod záminkou ochrany svých občanů v březnu 2014 anektovalo za pomoci ruských vojáků i speciálních jednotek do té doby ukrajinský Krym. A v dubnu 2014 na východě Ukrajiny vypukla válka mezi tamními proruskými separatisty údajně podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou.

    Boje pokračují v ztenčené míře dodnes. Západ odpověděl sankcemi. Podle západních činitelů i kyjevské vlády v posledních dnech podél ukrajinských hranic operuje výrazně přes 100.000 ruských vojáků. Ukrajinská vláda hovoří o přibližně 150.000 a Rusko v pondělí oznámilo uznání nezávislosti separatistických republik na východě Ukrajiny a vyslání „mírové mise“ do Donbasu.

  • 6.Sýrie

    V září 2015 Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. O pomoc Moskvu požádal syrský prezident Bašár Asad, s nímž má ruský prezident Vladimir Putin dobré vztahy. Zapojení Ruska do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu. Útoky v Sýrii Rusko zesílilo, když se na konci října 2015 v Egyptě zřítil ruský letoun Airbus A321 mířící z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). V březnu 2017 ruské velení oznámilo, že v Sýrii působí i speciální síly, které mají navádět letectvo a likvidovat povstalecké velitele. IS byl v Sýrii poražen v březnu 2019, ale skupiny s vazbami na tuto organizaci jsou v zemi stále činné.

    Video  Blesk Podcast: Vytáhne Rusko tajnou zbraň na Ukrajinu? Obě armády porovnal analytik Lukáš Visingr  - Jiří Marek, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

    Cílem útoků ruských sil nejsou jen pozice radikálů z Islámského státu a Fronty dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra), která je napojená na teroristickou síť Al-Káida. Syrská opozice totiž viní Rusko z toho, že útočí i na opoziční skupiny, mezi nimi i na ty, s nimiž spolupracují Spojené státy, které bojují společně se Syrskými demokratickými silami (SDF) vedenými Kurdy. Podle zprávy syrské pobočky organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) z roku 2020 zahynulo v Sýrii 264 ruských vojáků a příslušníků ruských bezpečnostních agentur.

  • 7.Kazachstán

    Letos v lednu byli ruští vojáci nasazeni v Kazachstánu v rámci akce Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) spolu s vojáky Arménie, Běloruska, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Celkem bylo v Kazachstánu nasazeno na 2030 zahraničních vojáků, většina z nich byla z Ruska. Poslední ruské jednotky opustily Kazachstán 19. ledna. Nepokoje v zemi propukly 2. ledna jako protesty proti zdražení pohonných hmot. Demonstranti ale zaútočili i na vládní budovy v několika městech. V dalších dnech podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 164 demonstrantů a 16 příslušníků bezpečnostních sil, na 16.000 lidí bylo zatčeno. Prezident Kasym-Žomart Tokajev, který svým bezpečnostním silám povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji, tvrdil, že mezi protestujícími byli teroristé z různých středoasijských zemí, Afghánistánu a z Blízkého východu.

_KuSuS ( 22. února 2022 18:52 )

Ať žije svoboda slova na bulvárním Blesku!

Zdenek ( 22. února 2022 18:32 )

Afghánské podzemí ukrývá miliardy dolarů. Už je jen vytěžit

Rychlý pád Afghánistánu do rukou bojovníků Tálibánu vyvolal v zemi politickou a humanitární krizi. Země disponuje obrovským a nevyužitým nerostným bohatstvím. Otázkou zůstává, jak s ním Tálibán naloží.
Článek

Afghánistán je jednou z nejchudších zemí na světě. V roce 2010 však představitelé americké armády a geologové odhalili, že se na území státu nacházejí ložiska nerostů v hodnotě téměř jednoho bilionu dolarů. Zpráva afghánské vlády z roku 2017 odhadovala, že nerostné bohatství země může činit až tři biliony dolarů včetně fosilních paliv.......

Zdenek ( 22. února 2022 18:28 )

Nejdelší americká válka v číslech: 20 let, desetitisíce mrtvých, bilion dolarů ...... Tálibán definitivně získal moc nad Afghánistánem. Před necelými dvěma desetiletími přitom do země vstoupila spojenecká vojska, aby podobné situaci zabránila. Seznam Zprávy zmapovaly, jak vypadá nejdelší americká válka v číslech.

Téměř 20 let. Tak dlouho byly vojenské jednotky Spojených států a dalších spojeneckých zemí v Afghánistánu. Původně šlo o odpověď na teroristické útoky 11. září 2001, kdy USA požadovaly vydání Usámy bin Ládina, který v Afghánistánu žil a pomáhal radikálnímu hnutí Tálibán s výcvikem teroristů.

Od začátku května 2021 však západní jednotky oblast opouštějí. Je to dobře vidět zejména na grafu ukazujícím procento oblastí ovládaných Tálibánem. Radikálové dlouhodobě neměli v moci ani pětinu území, od pátého měsíce však sféra jejich vlivu prudce roste a nyní již kontrolují více než tři čtvrtiny všech regionů....
Amerika ve válce přišla o zhruba 2,5 tisíce vojáků, Velká Británie o téměř 500 a ostatní země o 700 bojovníků. Válka si vyžádala životy i českých vojáků – v důsledku konfliktu jich zemřelo 14.

Finální účet: Bezmála bilion dolarů

Mezi lety 2010 a 2012, kdy jen Spojené státy měly v zemi přes 100 tisíc vojáků, stála válka USA téměř miliardu dolarů ročně. Celkem se odhaduje, že jen v období 2001–2019 zaplatily Spojené státy za konflikt zhruba 822 miliard. Do částky navíc nejsou započítané výdaje v Pákistánu, který spojenci ve válce také hojně využívali.

Podle Brownovy univerzity tak mohly výdaje Spojených států dosáhnout okolo 978 miliard dolarů. Tyto peníze však nešly pouze do vybavení a plat vojáků. Necelých 90 miliard bylo použito například na vytvoření a výcvik afghánské armády a policejních sborů, 36 miliard bylo vyčleněno na rozvoj oblasti.

Zobrazit celou diskusi