Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Fico na lovecké chatě řešil kauzy ze své éry: Unikly odposlechy a záznamy expremiéra

Autor: ČTK, tsv - 
28. října 2021
11:40

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Smer-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice. K úniku záběrů se negativně vyjádřila i kriminoložka.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

„Šlo nejen o neformální diskuse, ale bavili se i o aktuálních kauzách, přípravách tiskových konferencí, o trestních řízeních policejního exprezidenta Gašpara, oligarchy Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a dalších,“ napsal portál Aktuality.sk, který také zveřejnil fotografii ze schůzky, na které je zachycen Fico, Para a Bödoröv otec. Zmíněného bývalého šéfa elitní složky prokuratury Kováčika soud první instance letos v září uznal vinným z korupce a z dalších trestných činů, za což mu vyměřil 14 let vězení. Verdikt není pravomocný.

Policie schůzky monitorovala několik dní

Portál Aktuality.sk uvedl, že policie několik dnů monitorovala zmíněné schůzky, které se konaly na chatě na jihu Slovenska. Vznikly tak hodiny obrazových a zvukových materiálů. Ty prokuratura předložila soudu k návrhu na prodloužení vazebního stíhání některých obviněných.

„S obhájci nevinných lidí jsem se setkával a budu setkávat, abych měl dostatek informací pro svou politickou práci. Z tohoto absurdního odposlouchávání se nikdo nedozví nic více, než slyší ode mě na tiskových konferencích. Budu nadále pracovat na dokázání neviny nespravedlivě a z politických důvodů obviněných nominantů opozice a osob spojených s opozicí,“ napsal Fico v reakci, které ČTK poskytlo tiskové oddělení Směru-SD.

Expertka na trestní právo zuří

Únik záznamů zkritizovala vedoucí katedry trestního práva a kriminologie Právnické fakulty Trnavské univerzity Eva Szabová. Podle ní je „zveřejňování důkazů z probíhajícího trestního řízení třeba považovat za nepřípustné a popírající základní principy spravedlivého procesu“. Na vyjádření Szabové upozornil slovenský web Nový čas.

Podle expertky je přípravné řízení jedním z nejdůležitějších stádií celého procesu. „Je absolutně nepřípustné, aby po sociálních sítích či jiných internetových stránkách, médiích kolovaly zápisy z výslechů svědků, výsledky z použití informačně-technických prostředků nebo rozhodnutí přípravného řízení, se kterými se mají právo obeznamovat jen dotčené subjekty,“ dodala.

„V zásadě je možné jen konstatovat, že je nepřípustné, aby veřejnost vůbec měla přístup k záznamům takového charakteru. A už absolutně nemyslitelné je to, aby se veřejnost s nimi obeznámila ještě před tím, než na to vůbec získá nárok obviněný,“ uzavřela Szabová.

Fico: Neudělal jsem nic špatně

Odposlechy svých schůzek označil Fico za nezákonné a v rozporu s demokracií. Odmítl, že v souvislosti se zmíněnými setkáními spáchal trestný čin.

„Je to pravděpodobně poprvé v rámci Evropské unie, co oficiálně stát nechal sledovat a odposlouchávat lídra opoziční strany. Není horšího zločinu v demokracii, než likvidovat opozici prostřednictvím odposlechů,“ řekl Fico novinářům.

Ficova strana skončila v opozici po porážce v loňských parlamentních volbách, po kterých policie odstartovala několik vln zatýkání a obvinila v různých kauzách kromě jiných někdejší představitele několika úřadů či institucí z období, kdy byl Směr-SD dlouhá léta u moci.

Sám Fico stíhání některých osob opakovaně označil za politicky motivovaná a přirovnal je k procesům z 50. let v komunistickém Československu. Podle něj například Kováčik je politický vězeň a oběť spiknutí, soudní líčení s ním bylo monstrprocesem, ve kterém byl odsouzen nevinný člověk bez důkazů.

Nejnovější odposlechy Fica slovenská média přirovnala k 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týkala podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků finanční skupinou Penta Investments výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků v období, kdy Ficův Směr-SD nebyl u moci. Penta nekalé jednání v případu dlouhodobě odmítá, vyšetřování kauzy nebylo dosud ukončeno. I tehdy byly pořízeny odposlechy, které později unikly do médií. Podle nich se v odposlouchávaném bytě se spoluzakladatelem Penty Jaroslavem Haščákem setkal také Fico, který byl tehdy opozičním politikem.

Video Robert Fico o situaci na Slovensku - Zdeněk Matyáš

delviar ( 28. října 2021 20:41 )

Krivánko! Krabicové??

krivan ( 28. října 2021 16:17 )

Ale zase len na Slovensku môže NAKA riešiť pytliactvo !!!!
A takto odpočúvať opozičných politikov .....

krivan ( 28. října 2021 16:15 )

Je absolútne neprijateľné, aby sa súkromné rozhovory, kohokoľvek objavovali a analyzovali v médiách kadejakými idiotmi !

krivan ( 28. října 2021 16:14 )

Prosím ŤA, o čom tu kecáš ??? Pozri sa na podvodníka a celoživotného klamára a plagiátora Matoviča, ako sa mu hýbu pery ! Podvodníka, ktorý deň pred daňovou kontrolou predal svoju "živnosť" s 21 miliónmi bielemu koňovi ! A potom sa riadne pozri na gamby špec. prokurátorovi, ktorý sa stal špec. prokurátorom s falošnou bezp. previerkou, ktorý je v podmienke za zabitie človeka a kvôli tomu, aby sa mohol stať ako advokát prokurátorom sa musel meniť ústavný zákon ! Takže keby odpočúvali týchto ***ov, dozvedeli by sme sa omnoho onakvejšie veci !!! Takisto sa pozri na to, o koľko že za rok vládnutia títo amatéri, neschopní plagiátori zadĺžli SR, aký biznis urobili s testami, kedy sa povinne museli všetci testovať pol roka, že si vyšetrovatelia vymýšľajú trestné činy tak, aby to dozorovala špeciálny prokuratúra, kde majú dosadeného hlavného tutifrutikapa !

bullshit ( 28. října 2021 16:02 )

...eventuelně jako masový vrah pan Kejml

Zobrazit celou diskusi
Další videa