Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Polojasno 19°C

Tálibán vrací bizarní nařízení: Holičům zakázal zastřihovat vousy, je to proti šaríe

Autor: ČTK - 
27. září 2021
07:34

Afghánské radikální hnutí Tálibán zakázalo holičům v provincii Hílmand holit nebo zastřihovat vousy, protože to odporuje jejich interpretaci islámského práva. Každý, kdo toto nařízení poruší, bude potrestán, napsal s odvoláním na náboženskou policii Tálibánu zpravodajský server BBC News.

Někteří holiči v hlavním městě Kábulu uvedli, že podobná nařízení už také dostali. Tyto pokyny naznačují, že se do Afghánistánu vracejí přísná pravidla, jaká Tálibán zavedl za své předchozí vlády – navzdory slibům, že tentokrát bude jeho vláda „mírnější“.

Od minulého měsíce, kdy Tálibán převzal moc v zemi, začali jeho bojovníci tvrdou rukou trestat oponenty. V sobotu v provincii Herát tálibové zastřelili čtyři údajné únosce a jejich těla pověsili na ulicích.

„Bojovníci Tálibánu sem pořád chodí a nařizují nám, abychom přestali stříhat a holit vousy,“ řekl BBC jeden z kábulských lazebníků. „Varovali mě, že sem můžou poslat inspektory v přestrojení, aby nás nachytali,“ dodal.

Další muž, který vede jeden z největších kábulských kadeřnických a holičských salonů, uvedl, že přijal telefonát od někoho, kdo tvrdil, že je vládní oficiální činitel. Nařídil mu, aby „se přestal řídit americkými vzory“ a nikomu neholil ani nestříhal vousy.

Během první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 zakázali radikální islamisté výstřední účesy a trvali na tom, že muži musí mít plnovous. Od té doby ale nabraly na popularitě hladce oholené tváře a mnoho Afghánců chodilo do salónů nechat si udělat módní sestřih.

Nyní je ale pro holiče a kadeřníky čím dál tím těžší si vydělat na živobytí. „Spoustu let byl můj salon místem, kam chodili mladí lidé nechat se oholit a ostříhat podle posledních trendů,“ řekl BBC jeden z holičů. „Teď nemá smysl v tomto podnikání pokračovat,“ povzdechl si.

Video Co je hnutí Talibán? - Videohub

Tara-Tara ( 27. září 2021 10:41 )

Afgáncům asi Taliban nevadí, když nepodnikli nic, když vznikal, tak nevidím důvod, proč je nějak litovat

peggysue ( 27. září 2021 08:29 )

No, když vidím ty inteligentní tváře, které tam teď šéfují, ani se nedivím. Stejně se nebudou moct česat a mýt, protože budou mít usekané ruce. Já myslím, že nejlepší by bylo o nich nic nepsat, ať si tam dělají, co chtějí. Hlavně ať od států nevyžadují žádné peníze - žebrat jim právo šaría dovoluje?

Zobrazit celou diskusi
Další videa