Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

„Nemáš nabíječku na iPhone?“ V Bruselu se rozhodli s častým dotazem z kanceláří skoncovat

Autor: ČTK - 
23. září 2021
14:20

Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu stačit jediná nabíječka. Evropská komise dnes představila návrh pravidel, na jejichž základě se budou všichni výrobci muset přizpůsobit standardu USB-C. Podle unijní exekutivy má sjednocení koncovky nabíjecího kabelu usnadnit život zákazníkům a snížit objem elektronického odpadu. Z kanceláří by tak měl prakticky zmizet dotaz na to, zda má někdo nabíječku na iPhone.

Návrh počítá rovněž s tím, že výrobci nebudou ke každému přístroji přibalovat nabíječku, jako tomu je dosud. Plán podporovaný většinou europoslanců již dříve kritizovala firma Apple, které se patrně dotkne více než konkurence.

„S dalšími a dalšími zařízeními jsou prodávány další a další nabíječky, které se nedají použít na jiné přístroje anebo nejsou nutné,“ zdůvodnil dnes iniciativu Bruselu komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Nová pravidla se mají týkat nejen telefonů či tabletů, ale i elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek.

Komise pracuje na sbližování standardů nabíječek již řadu let a dosud se jí podařilo jednáními s výrobci zmenšit několik desítek dříve používaných koncovek na tři.

Apple se zlobí a brání vlastní konektor

Pokud dnešní návrh podpoří Evropský parlament i členské státy, skončí do několika let prodej jiných typů než je USB-C. Výrobci rovněž budou prodávat nabíječky odděleně od přístrojů.

Europoslanci již k přijetí podobných pravidel vyzvali v loňské rezoluci a dá se očekávat jejich souhlas. Proti naopak vystupuje zejména firma Apple, která dlouhodobě používá vlastní systém konektorů. Podle ní návrh omezuje spotřebitelům možnost volby a brzdí inovace.

Video Blesk Podcast: Česko je nanotechnologickou velmocí. Umíme výborné nápady dotáhnout, říká Kůs - Blesk

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa