Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

Tálibán tvrdě trestá odpůrce: Popravy civilistů, potlačování protestů a útoky na ženy

Aktualizováno -
24. srpna 2021
12:14
Autor: ČTK - 
24. srpna 2021
11:40

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu, včetně mimosoudních poprav civilistů a omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu. Bacheletová vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí.

Bacheletová uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. Potlačovány jsou pokojné protesty a nezletilí jsou povoláváni do služby ve zbrani. Tyto zprávy jsou věrohodné, zdůraznila komisařka podle agentury DPA. „Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech,“ řekla Bacheletová.

„Různé etnické a náboženské menšiny Afghánistánu jsou také vystaveny nebezpečí násilí a útlaku, když pomyslíme na vzorec závažného porušování lidských práv za vlády Tálibánu v minulosti a na zprávy o zabíjení a cílených útocích z minulých měsíců,“ řekla Bacheletová.

„Zásadní červenou linií bude způsob, jakým Tálibán bude zacházet se ženami a dívkami a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv,“ prohlásila Bacheletová podle agentury AFP na úvod zasedání rady v Ženevě.

Od převzetí moci nad Afghánistánem 15. srpna se Tálibán pokouší přesvědčit jeho obyvatele i zahraničí, že se změnil a že jeho režim bude méně brutální než ten z let 1996 až 2001. Tálibán tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci, a že média budou nezávislá a svobodná, píše AFP.

Rada pro lidská práva se pravidelně zabývá stavem lidských práv ve světě a v případě potřeby svolává zvláštní zasedání. Může vydávat rezoluce nebo zřizovat vyšetřovací výbory. Má 47 členských zemí, které vždy na tři roky určuje Valné shromáždění OSN.

Video Zeman o teroristech z Tálibánu, BIS a odposlouchávání či "nadlidech" a snobech ve Varech. Podívejte se na záznam celého pořadu S prezidentem v Lánech 

Omasta ( 25. srpna 2021 00:01 )

U nás covidová mafie trestá odpírače, odmítače a popírače. Teď se karta obratila a vakcínáří začínají s prosíkem pátrat, jak by se zbavili škodlivin vstříknutých do těla.
Každý z nás může ukončit pseudopandemii. Stačí málo. Dejme
rouskudolu.cz

hubaucpanakoblihou ( 24. srpna 2021 21:57 )

Když se u nás komouši zmocnili vlády, tak své odpůrce vraždili prostřednictvím soudních procesů.
Tihle tu trapárnu s falešnými soudy vynechávají, vraždí rovnou čili na rozdíl od našich komoušů nic nefalšují.

fremodyn ( 24. srpna 2021 19:44 )

Ty jsi dobrý vymázlo....

Ge03 ( 24. srpna 2021 17:13 )

Přesně tak jak píšete ať si vezmou chlapi zbraně a jdou bránit svojí zemi před nátlakem a chrání svoje ženy a děti a také jejich budoucnost.V televizi jsem viděl na letišti jen muže proč se Tálibánu nepostaví a nevybojuji si svojí svobodu co čekali že to za ně vybojuje Nato a alince a oni se pak jen chopí vlády takhle to bohužel asi v těchto státech nefunguje.

krapotkin ( 24. srpna 2021 16:27 )

Jde o řízenou okupaci Evropy a betrestné šíření islámu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa