Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Biden uctil památku zesnulých policistů po útoku na Kapitol. Zmínil šok a lži

Autor: ČTK, for - 
6. srpna 2021
08:09

Prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek vzdal hold policistům, kteří letos 6. ledna bránili americký Kapitol před rozzuřeným davem exprezidenta Donalda Trumpa. Podepsal legislativní dokument, na základě kterého jim byla udělena Zlatá medaile Kongresu, napsala agentura Reuters.

Příslušný návrh tento týden schválil Senát. Je poctou washingtonským policistům a strážcům pořádku působícím na Kapitolu, kteří bojovali se stoupenci republikána Trumpa. Ti vtrhli do sídla Kongresu a dočasně přerušili ústavní proces potvrzení výsledku prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden.

„Útok na naše hodnoty a výsledek hlasování národ šokoval a zarmoutil, ale demokracie přežila. Pravda porazila lži. Zvítězili jsme,“ řekl ve čtvrtek Biden při slavnostním podpisu dokumentu v Růžové zahradě. Zúčastnila se ho i viceprezidentka Kamala Harrisová, několik policistů a zákonodárců. Exempláře zlatých medailí Kongresu poputují do centrály washingtonské policie, na velení policie na Kapitolu a na další dvě místa.

„Hrdinství policistů nesmí být zapomenuto.“

Během násilností 6. ledna zemřeli čtyři lidé. Následující den zemřel policista, na kterého zaútočili protestující. Další čtyři policisté od té doby spáchali sebevraždu. Více než stovka strážců pořádku utrpěla zranění.

Biden ve čtvrtek mluvil i o snahách některých republikánů bagatelizovat nebo popírat násilnosti, jichž se Trumpovi příznivci dopouštěli. „Tragédie toho dne si zaslouží především pravdu. Nemůžeme dopustit, aby dějiny byly přepisovány. Nemůžeme dopustit, aby hrdinství těchto policistů bylo zapomenuto,“ uvedl Biden.

Zlatá medaile Kongresu je spolu s Prezidentskou medailí svobody nejvyšším civilním vyznamenáním v USA. Dostat ji mohou jednotlivci i instituce za mimořádné zásluhy a úspěchy v oblasti bezpečnosti, rozvoje a propagace USA. V minulosti ji dostal například generál Douglas Mac Arthur, britský premiér Winston Churchill, bojovnice proti rasové segregaci Rosa Parksová, papež Jan Pavel II. nebo lidé, kteří zahynuli při teroristických útocích na New York a Washington 11. září 2001.

Video  Co bude s Trumpem? Možná vlastní reality show, říká analytik  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

sorgedoktor ( 6. srpna 2021 09:02 )

S temi sebevrazdami je to zarazejici az nepoc­hopi­telne­.Fak­tem je, ze celou situaci nezvladli.Obecne policista nez nastoupi do skoly projde vselijakymi psychologickymi testy, ktere by podobnou situaci mely vyvratit...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud