Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Čína v Hongkongu přitvrdila: Mladý demonstrant dostal devět let za transparent o svobodě

Autor: ČTK, for - 
30. července 2021
11:10

Soud v Hongkongu v pátek poslal na devět let do vězení Tong Ying Kita (24). Ten je tak prvním člověkem odsouzeným na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, jenž ve své poloautonomní provincii prosadil Peking. Soud bývalého číšníka a prodemokratického demonstranta shledal už v úterý vinným z podněcování k separatismu a terorismu. Dnes rozhodl o výši trestu, informovaly agentury Reuters a AP.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července - den po zavedení bezpečnostního zákona - najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom držel transparent s nápisem „Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby“.

Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a muž je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Podle agentury AP je trest vyšší, než požadovala prokuratura - ta Tonga chtěla poslat do vězení na tři roky. Dnešní verdikt určil směr, jakým by se mohly ubírat další případy, poznamenal server BBC News.

Hrozilo mu i doživotí

Kontroverzní bezpečnostní zákon prosadil v Hongkongu Peking po mohutných prodemokratických protestech, které propukly v poloautonomní provincii v roce 2019. Učinil tak navzdory hlasité místní i mezinárodní kritice. Norma začala platit na konci loňského června a trestá cokoli, co Čína pokládá za podvratnou činnost, separatismus, terorismus a paktování se zahraničními silami. Těm, které soudy shledají vinnými, hrozí až doživotní trest vězení.

Kritici upozorňují, že cílem zákona je umlčet opozici a omezit základní svobody. Od chvíle, co zákon vstoupil v platnost, zatkla policie v Hongkongu přes 100 lidí a ti na soud čekají.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona a změn hongkongského volebního systému, svobody postupně omezuje. Oficiální představitelé kritiku odmítají a tvrdí, že Peking obnovuje pořádek.

Zobrazit celou diskusi