Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zemřel vynálezce audiokazety Lou Ottens (†94). Podílel se i na vývoji CD disků

Autor: ČTK - 
10. března 2021
19:34

Ve věku 94 let zemřel Nizozemec Lou Ottens, který jako zaměstnanec Philipsu vynalezl audiokazetu a podílel se také na vývoji kompaktních disků. O jeho sobotním skonu s odvoláním na místní média informoval server DutchNews.nl.

Ottens začal jako čerstvý inženýr pracovat pro Philips v roce 1952. O osm let později se stal vedoucím oddělení vývoje produktů. Za rok se svým týmem představil první přenosný magnetofon, kterého se prodalo přes milion kusů.

První audiokazetu Philips představil s heslem „menší než krabička cigaret“ na veletrhu elektroniky v roce 1963. Ottensovi se podařilo uzavřít dohodu s japonskou společností Sony, která mechanismus patentovaný Philipsem použila, a z její po celém světě prodávané kazety se stal standard. Audiokazet se prodalo přes sto miliard.

Ottens se později podílel i na vývoji kompaktních disků - CD, které též do obecného užívání dostala dvojice firem Philips a Sony. Těchto nosičů se prodalo přes 200 miliard kusů.

Nejvíce prý litoval toho, že jako první přišla s vynálezem walkmanu, který považoval za ideální využití kazety, firma Sony, a nikoliv jeho domovský Philips. K nedávnému oživení zájmu o audiokazety Ottens skepticky poznamenal, že „zvuk CD nic nepřekoná“.

Video  Legendy: kazeťák Yamaha KX-390  - AVmania.cz
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi