Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

Navalnyj se vězení nevyhne, odvolání nevyšlo. A za pomluvu má zaplatit čtvrt milionu

Aktualizováno -
20. února 2021
17:46
Autor: ČTK - 
20. února 2021
11:38

Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání ruského opozičního představitele Alexeje Navalného a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Dobu odnětí svobody mu nicméně zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku. V odlišném případu pak Navalnyj musí podle nepravomocného verdiktu moskevského soudu za pomluvu válečného veterána zaplatit pokutu ve výši 850.000 rublů (245.000 Kč).

Navalnyj byl v prosinci 2014 podmínečně odsouzen k vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud dnes změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje prezidentu Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Soudní síní zazněla ironie

Proti věznění Navalného se na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11.000 lidí. Západ věznění Putinova odpůrce i tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

„Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé,“ řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.

Po poledni má nejvýraznější tvář ruské opozice předstoupit před jiný moskevský soud, u kterého čelí obžalobě z pomluvy 94letého válečného veterána, jenž loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Očekává se Navalného závěrečné vystoupení a rozsudek.

Video Protesty za Navalného v Rusku: Brutální střet demonstrantů a policie - Reuters

wenzel trousil ( 22. února 2021 14:49 )

Presne,,za rozdeleni statu by mel byt trest smrti...Taticek Masaryk by jiste souhlasil...A v Katalansku demonstruji lide za propusteni Pabla Hasela uz tyden,,a Petricek? UZ vyhlasil sankce?

Pepicek1953 ( 20. února 2021 13:09 )

jestli nedodržuje nařízení soudu a cestuje za frau Makrelou na pokec tak se nemůže divit že ho zavřou ale zajímalo by mě z čeho žije,kde bere penízky když zrovna není navalenéj nějakým prý novičokem ten ale musel být 100 let po záruce

MAMKA2316 ( 20. února 2021 12:54 )

Nevalný ?,To je ten co souhlasil s okupaci Krymu A OBSAZENÍM DONBASU ??? TO MÁ LUXUSNI TREST??? CO MAJI ŘIKAT TI POLITICI CO CHTĚLI SAMOSTATNÝ STÁT KATALANSKO TI NIC STRAŠNÉHO NEUDĚLALI A DOSTALI TREST 13 ROKU ??? CO TAK DÁT VŠEM POLITIKŮM CO ODSOUHLASILI SAMOSTATNOST ČESKA A SLOVENSKÁ TEN SÁM TREST NEBO JEN 10 LET ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa