Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Útok na Merkelovou: Do vjezdu k sídlu německé kancléřky úmyslně najelo auto

Aktualizováno -
25. listopadu 2020
15:22
Autor: ČTK - 
25. listopadu 2020
11:05

Do vjezdové brány k sídlu kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína dnes dopoledne narazilo vozidlo. Podrobnosti o incidentu, který byl zřejmě úmyslný, odmítla policie na místě ČTK s ohledem na vyšetřování sdělit. Na twitteru následně oznámila, že zjišťuje, zda 54letý řidič, který byl zadržen, najel do brány záměrně. O tom, že by někdo utrpěl zranění, policie neinformovala. Tomu, že čin mohl být úmyslný, nasvědčují nápisy na voze, které je možné interpretovat jako protiglobalistické.

Na straně řidiče bylo bílou barvou napsáno: Vy zatracení vrazi dětí a starých lidí (Ihr verdammten Kinder und alte Menschen-Mörder), u místa spolujezdce byl nápis: Zastavte globalizační politiku (Stop der Globalisierungs-Politik).

Viditelné škody nesvědčí o tom, že by se vozidlo pohybovalo velkou rychlostí. Na vjezdové bráně do kancléřství bylo poškozeno několik kovových profilů, které se ohnuly. Na autě bylo patrné poškození levé přední části s reflektory. O jen omezených škodách hovoří i prohlášení vládního mluvčího.

Merkelová v ohrožení nebyla

Po zadržení muže, který byl na invalidním vozíku, policie vůz prohledala. Povolána byla i jednotka se psem. Hasiči následně auto vyprostili a odstavili nedaleko místa incidentu. Policie podle agentury Reuters nepředpokládá, že by šlo o útok radikála. Bezpečnost Merkelové ani dalších členů kabinetu, kteří v době incidentu v kancléřství zasedali, ohrožena nebyla.

Pachatel „útočil“ už v minulosti

Německá média upozorňují, že stejné vozidlo narazilo do plotu kancléřství již v únoru 2014. Tehdy na něm byl na straně spolujezdce protestní nápis odkazující na tragické následky klimatických změn pro lidstvo. Na straně řidiče pak byl vzkaz vyznávající lásku jisté Nicole. Řidiče, kterému bylo tehdy 48 let, policie zadržela.

Před kancléřstvím se krátce po incidentu sešlo několik demonstrantů, jeden z nich před novináři rozvinul vlajku Německé říše, kterou používají nejen takzvaní říšští občané neuznávající existenci německé republiky, ale i příznivci krajní pravice. Tato hnutí se v posledních měsících angažují v protestech proti omezením vyvolaným současnou pandemií. O prodloužení karantény bude Merkelová jednat s premiéry německých spolkových zemí.

Útok nebo zinscenovaná akce?

Na twitteru se mezitím čile diskutuje o tom, že incident je jen nahranou akcí, která má u veřejnosti získat podporu pro další koronavirové restrikce a také pro budoucí očkování proti koronaviru. Uživatelé twitteru se mimo jiné pozastavují nad tím, že na místě byli prakticky okamžitě novináři, kterým policisté ochotně pózovali. Žurnalisté fotografovali i řidiče, který po vytažení z vozu čekal na místě na kolečkovém křesle.

tarzanzroduopic ( 25. listopadu 2020 12:39 )

Myslím, že to byl spíš nějaký táta sedmileté holčičky, kterou znásilnila tlupa kamarádů Merkelové...

tarzanzroduopic ( 25. listopadu 2020 12:36 )

Přes to všechno co se v Německu děje, se divím, že to je jenom ojedinělý případ protestu... Být Merkelovou, tak se stydím vůbec vylézt na veřejnost a podívat se Němcům do očí... Já bych teda nemohl v noci klidně spát jako ona...

Cenzorova_matka ( 25. listopadu 2020 11:47 )

Škoda každé která padla vedle

krapotkin ( 25. listopadu 2020 11:43 )

Že ba už Němci konečně dostali rozum ? Nebo to byl jeden z integrovaných, co řve Alláhu akbar ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud