Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Alexej (40) jel bez roušky MHD, kritika zavraždil nožem. A lhář způsobil zbytečný lockdown

Autor: ČTK, sab - 
20. listopadu 2020
19:25

Soud v Petrohradu poslal v pátek na dva měsíce do vyšetřovací vazby muže, který po hádce v mikrobusu městské hromadné dopravy kvůli chybějící roušce zabil svého protivníka. Alexej Verbickij podle agentury Interfax před soudem vinu přiznal a proti vazbě neměl námitek. Za vraždu hrozí v Rusku šest až 15 let vězení. V Jižní Austrálii mezitím zjistili, že prakticky bezdůvodně uzavřeli školy, restaurace a obchody. Obávali se šíření koronaviru, ukázalo se ale, že nakažený při trasování lhal a riziko tak vysoké není.

Vše se odehrálo v úterý 17. listopadu večer na předměstí druhého největšího ruského města. Nezaměstnaný Verbickij (40) se v mikrobusu dostal do hádky s mužem (†53), který jej a jeho společnici napomínal za to, že neměli na obličejích roušky, které jsou v hromadné dopravě povinné jako ochrana proti šíření nákazy koronavirem.

Vraždě předcházela rvačka a útěk

Hádka pokračovala na ulici a přerostla ve rvačku, po které se starší muž, pracující jako náměstek ředitele jednoho výzkumného střediska, dal na útěk. Verbickij jej dostihnul a zasadil mu do zad ránu nožem, která se ukázala být smrtelnou. Pachatel z místa činu uprchl. Vyšetřovatelé žádali o uvalení vazby i z důvodů předchozích odsouzení obviněného za drogy a způsobení tělesné újmy.

„Soudě podle snímků ze soudní síně, nechuť k nošení roušky u obviněného přetrvala,“ poznamenal petrohradský server Fontanka, který dříve zveřejnil video z hádky v mikrobusu, během které starší muž udeřil Verbického do tváře.

Rusko s více než dvěma miliony nakažených koronavirem od začátku pandemie je pátou nejpostiženější zemí na světě, připomněla agentura Reuters. Země dnes ohlásila rekordní přírůstek nově potvrzených případů - poprvé více než 24.000 - za uplynulých 24 hodin. Více než 35.000 Rusů infekci podlehlo.

Lhal hygieně s pizzou a způsobil lockdown

Stát Jižní Austrálie zavedl ve středu dočasnou uzávěru kvůli muži, který lhal při trasování. Muž podle médií nepřiznal, že pracuje v podniku, který se stal ohniskem nákazy. Místo toho tvrdil, že si v restauraci jen vyzvedl pizzu. To pak hygienu vedlo k mylným domněnkám o šíření koronaviru ve státě. Premiér státu Steven Marshall dnes oznámil, že trvání šestidenní uzávěry bude zkráceno, píše agentura Reuters.

„Kdyby tento muž vypovídal upřímně při trasování, tak bychom uzávěru nezavedli,“ uvedl premiér Marshall a zároveň dotyčnému pohrozil přísným postihem. Podle policie ale současné zákony státu nepočítají s trestem za lhaní při trasování.

Australská média uvádějí, že opatření budou zrušena v sobotu o půlnoci. Kvůli 25 novým případům v metropoli Adelaide a obavám z nového ohniska koronaviru nechala vláda ve středu uzavřít školy, restaurace a obchody, zakázala svatby a nařídila povinné nošení roušek na veřejnosti.

Podle agentury Reuters je v celé Austrálii, kde žije 25 milionů lidí, pouze 95 aktivních případů koronaviru. Od začátku epidemie Austrálie zaznamenala zhruba 27.800 případů koronaviru a 907 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Přes 80 procent případů a úmrtí připadá na stát Viktorie.

sorgedoktor ( 20. listopadu 2020 20:25 )

Kdyz uz je to tady zverejnene.Zrzadu nozem.Ukladna vrazda.To tech 15 let mi pripqada malo/ nerozumim tomu/.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud