Udrží Trump státní tajemství? Ukřivděný a zadlužený exprezident je riziko, varují experti
Coby prezident Donald Trump zveřejňoval přísně tajné informace, aby útočil na své rivaly, získal politické výhody a oslnil nebo zastrašil vlády jiných zemí. Někdy tím ohrozil rozvědné kapacity USA, píše deník Washington Post. A hrozí, že coby exprezident bude dělat totéž.
Všichni prezidenti opouštějí úřad s hlavami plnými státních tajemství, od procedury atomového útoku přes znalost špionů působících ve vládách dalších zemí až po vývoj moderních zbraní. Žádný prezident se však nemusel reálně obávat, že jeho předchůdce některá tajemství vyzradí. Až teď Joe Biden.
„Kdokoliv otrávený, nespokojený, ukřivděný je z hlediska odhalování tajných informací rizikem, ať zastává úřad teď, nebo v minulosti,“ řekl Washington Postu David Priess, někdejší příslušník CIA a autor knihy The President’s Book of Secrets (Prezidentova kniha tajemství) o prezidentských poradách o špionáži. Ukřivděný byl Donald Trump už po volební výhře roku 2016 – dlouho poté lamentoval nad údajným spiknutím „hlubokého státu“, které proti němu brojí. Jak se asi bude chovat teď po prohře?
A je ještě druhý důvod ke strachu: „Bezpečnostní profesionálové vždy mají velké obavy z lidí s výraznými dluhy,“ dodává Larry Pfeiffer, šéf štábu někdejšího šéfa CIA Michaela V. Haydena. „Lidé v zoufalých situacích dělají zoufalá rozhodnutí. Spousta lidí zapojených do špionáže proti naší zemi je finančně zranitelná.“ Trump sice podle Forbesu je 339. nejbohatší Američan s majetkem v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (56 mld. Kč), ale za čtyři roky v úřadě si skoro o polovinu pohoršil. A podle New York Times také bude v příštích letech muset řešit dluhy nejméně 421 milionů (asi 9,5 miliardy korun).
Snad největším Trumpovým skandálem stran tajných informací bylo, když si v květnu 2017 tak říkajíc pustil pusu na špacír na schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a velvyslancem Sergejem Kisljakem. „Mám skvělou špionáž, lidi mě informují o skvělé špionáži každý den,“ chvástal se prezident podle jednoho z úředníků.
Když se bavili o hrozbách společného nepřítele, organizace Islámský stát (IS), vyzradil Trump Rusům velice citlivé informace, které USA získaly od blízkého spojence (později vyšlo najevo, že šlo o Izrael). „Odhalil ruskému ambasadorovi víc, než jsme sdíleli s vlastními spojenci,“ řekl tehdy zdroj Washington Postu. Trump se rozhovořil, kterak chystají džihádisté IS do letadel pašovat bomby schované v počítačích – a také vyslepičil, kde spojenecký špion informaci získal. Moskva by tím mohla identifikovat agenta i metody tajné služby a znalost využít například ve válce v Sýrii, kde USA a Rusko stály na opačných stranách.
Trumpův bezpečnostní poradce si riziko uvědomil a záhy po schůzce volal šéfům CIA a NSA, aby aspoň trochu omezili potenciální škody prezidentovy hovornosti.
Navenek napřed Bílý dům popíral zjištění Washington Postu, další den ho ovšem Trump nepřímo potvrdil: „Coby prezident jsem chtěl s Ruskem (na oficiální schůzce v Bílém domě) sdílet, na což mám absolutní právo, fakta o terorismu a bezpečnosti letadel,“ tweetoval.
Spíš ale tehdy nešlo o zákeřný úmysl. „Trump působí velmi ledabyle, neuvědomuje si vážnost věcí, s nimiž se potýká, zvláště pokud jde o špionáž a národní bezpečnost,“ komentoval tehdy jeden bývalý americký činitel.
Podobné to bylo, když loni v srpnu Trump na Twitteru zveřejnil detailní satelitní snímek íránské odpalovací rampy. Z jediné fotky, jaké jsou normálně přísně střežené, brzy zasvěcení poznali, která družice ji pořídila, po jaké se pohybuje oběžné dráze a co vlastně dokáže.
Experti citovaní Washington Postem se obávají, že se něčím podobným může Trump chlubit nadále, ať už při projevech k fanouškům, nebo na schůzkách se zahraničními představiteli. Vyjadřují však jednu naději: že Trump na bezpečnostních poradách nebyl příliš soustředěný a špionáži moc neporozuměl.
„Zasvěcený a informovaný prezident s Trumpovými osobnostními rysy, včetně nedostatku sebeovládání, by byl pohromou. Jediným štěstím je, že nedával pozor,“ cituje Washington Post Jacka Goldsmithe, profesora z Harvardu, jenž dělal právního poradce prezidentu Georgi Bushovi mladšímu. „Trump nejspíš moc detailně neví, jak se informace sbírají, ale nějaké útržky znát bude,“ soudí vysloužilý generál vojenské rozvědky Peter B. Zwack. I těmi útržky však může uškodit.
Jenže obavy nejsou jen o to, co si za čtyři roky vlády Trump zapamatoval. Nadále totiž bude mít přístup k archivům ze svého úřadování, včetně důvěrných záznamů, jen je nebude smět oficiálně odtajnit. A vlastně neexistuje opatření, které by mu bránilo v možném páchání škod – jedině hrozba trestu, když s Bílým domem přijde o imunitu, uzavírá Washington Post.