Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Pubertální premiérka (16) v čele Finska: Proč řešila zrovna pedofily a facebook?

Autor: mav - 
11. října 2020
16:19

Finsko mělo ještě nedávno nejmladšího šéfa vlády na světě, Sannu Marinovou (34). Ve středu ale postoupila úřad ještě mladší „kolegyni“: šestnáctiletá aktivistka ze sociálních sítí na den převzala roli premiérky, aby upozornila na práva a možnosti dívek, píše server Deutsche Welle. Víc by se měly učit digitálním dovednostem, apelovala Aava Murtoová.

Premiérka Marinová na den přenechala úřad mladší kolegyni – i když z fotek by člověk hned nepoznal, která je která, nejen kvůli rouškám. Druhá nejmladší premiérka světa (o tři čtvrtě roku je mladší rakouský protějšek Sebastian Kurz, jenž jí první příčku vyfoukl v lednu) vypadá na méně než svých 34. Aava se setkala s dalšími politiky a dávala rozhovory médiím, hovořila o nerovnosti, diskriminaci a šikaně na internetu. „Když holka řekne, že hraje videohry, často ji považují za divnou,“ řekla v projevu, jehož videozáznam finská vláda umístila na svůj web, jako by skutečně byla její předsedkyní. „Když naopak kluk videohry nehraje, je divný právě z toho důvodu.“

Ale je to i o vážnějších záležitostech než hrách. „S vrstevnicemi jsem se bavila o kyberšikaně, ukázalo se, že všechny mé kamarádky někdo žádal o nahé fotky a všem někdo proti jejich vůli nahé fotky posílal.“ V rozvojových zemích je podle malé premiérky zapotřebí podporovat online gramotnost dívek: „Digitální dovednosti a know-how jim může zajistit bezpečnější, lepší budoucnost, jsme z nich ale často vyloučeny. Přesto nejsme jen oběti: představujeme obrovský potenciál.“

Finsko i další severské země patří k zemím, kde jsou na tom ženy s právy nejlépe. Volit i kandidovat mohly všechny Finky už roku 1906, jako první na světě. I tak je výrazně méně žen ve vedeních technologických firem či největších společností, upozorňuje DW.

Finskou vládu už takto ovládla čtvrtá dívka, a to v rámci akce Girls Takeover (Dívčí převzetí) a nadcházejícího Mezinárodního dne dívky (11. října). Další dospívající Finky se na den postavily do čela univerzity Aalto-yliopisto nebo antivirové firmy F-Secure, podobně se děje různě po světě. Dívky si tak vyzkoušely křesla keňského ministra informačních technologií, šéfů Telekomu Malawi i ugandského telekomunikačního úřadu nebo kanadského ambasadora v Keni.

Deutsche Welle v této souvislosti upozorňuje na globální studii o šikaně a diskriminaci dívek na sociálních sítích: zažilo ji 58 % dotazovaných napříč světadíly. Studii podnikla mezinárodní nezisková organizace Plan International, ptala se 14 tisíc dívek ve věku 15-25 let. Nejhorší je situace na facebooku, kde harašení či útoky zažilo 39 % dívek, pak na fotky zaměřený instagram (23 %). Každá pátá dívka prý kvůli takovým špatným zkušenostem se sociálními sítěmi skoncovala nebo omezila jejich používání. A z virtuálního světa se někdy problémy zhmotní i v tom reálném, 22 % hovoří o následném strachu o fyzické bezpečí.

„Útoky jsou často výhrůžné a neúprosné, omezují svobodu projevu dívek, mají hluboké dopady na jejich sebevědomí a životy,“ upozorňuje Anne-Birgitte Albrectsenová, šéfka Plan International.

Jaronovaku ( 11. října 2020 17:03 )

Jo hry na pc jsou strašně důležité. Doufám, že umí třeba excelovskou tabulku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud