Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Stovky migrantů utekly ze středisek na Lampeduse: Kritický stav a zoufalá žádost ministra

Autor: ČTK - 
27. července 2020
21:19

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes vyzval Italy, turisty i běžence, aby respektovali pravidla proti šíření koronaviru. Podle místních médií tak reagoval na útěk asi tří stovek migrantů, kteří od víkendu opustili dvě migrační střediska na Sicílii. Informovala o tom agentura ANSA s tím, že většinu uprchlých migrantů už se policii podařilo najít.

Kvůli větší migrační vlně na jihu Itálie v posledních týdnech dnes jednala ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová v Tunisku, odkud běženci připlouvají zejména na ostrov Lampedusa. Po jednání s prezidentem Kaísem Saídem ministryně uvedla, že Tunisko slíbilo zintenzivnit kontroly na námořních hranicích a boj proti pašerákům migrantů.

Italská média dnes informovala, že asi stovka běženců utekla z migračního střediska v sicilském přístavu Porto Empedocle. Podle agentury ANSA je tamní středisko přeplněné – kapacitu má asi 100 osob a v době útěku v něm bylo asi 520 běženců. Dnes také policie oznámila, že se jí podařilo najít 125 ze 184 běženců, kteří o víkendu utekli ze střediska v sicilské Caltanissettě. Podle místních médií budou umístěni do karantény, ale koronavirus se u nich zatím neprokázal.

„Je to otázka veřejného zdraví. Virus nevymizel. Italští občané, včetně mě samozřejmě, musí nadále respektovat pravidla, která jsme si stanovili, a to samé platí pro turisty i pro žadatele o azyl,“ uvedl di Maio v reakci na útěky z migračních středisek.

Podle dnešních údajů přibylo v Itálii za posledních 24 hodin 170 potvrzených případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo 255.

Lidé demonstrovali za okamžité řešení situace

Starosta Caltanissetty Roberto Gambino dnes médiím řekl, že napíše ministryni vnitra, aby už do tohoto střediska v jeho městě nebyli posíláni žádní běženci. Situaci komentoval opět i šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci. „Žádám respekt pro Sicílii, nemůže s ní být zacházeno jako s kolonií,“ uvedl Musumeci. „Vidíme ve vládním řešení migračního fenoménu příliš mnoho improvizace,“ dodal.

S velkou migrační vlnou se v posledních týdnech potýká ostrůvek Lampedusa, který patří pod Sicílii a leží jen asi sto kilometrů od Tuniska. Jen od středy do neděle tam dorazilo přes tisíc migrantů, dalších 114 na dvou člunech tam doplulo v noci na dnešek. Tamní migrační centrum má přitom kapacitu pouze 95 osob a nyní jich tam je podle agentury ANSA asi 730. Odsud jsou postupně migranti převáženi zejména právě na Sicílii.

Na Lampeduse se dnes konala demonstrace místních obyvatel, kteří v přístavu v sedě manifestovali za okamžité řešení situace, uvedla APA.

Do Itálie dorazilo přes Středozemní moře od začátku letošního roku podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) 12 010 migrantů, což je už více než za celý loňský rok, kdy to bylo 11 471. V roce 2018 ale za rok připlulo do Itálie 23 370 běženců a o rok dříve 119 369. Za nižšími počty z loňska je přísná protiimigrační politika tehdejšího ministra vnitra Mattea Salviniho.

petrolinda ( 29. srpna 2020 22:26 )

Copak je celá Evropa tak zabedněná??
Výzva k obyvatelům Evropy.

Zapomeňte na falešný humanismus a politickou korektnost! Probuďte se! Jde vám o život! Buďte důslední!
Každého imáma, který v Evropě káže násilí, okamžitě zavřete, anebo ho pošlete na Guantanámo. Každého ilegálního imigranta, který nedoloží, že je ve své zemi politicky pronásledován, pošlete rychle zpátky. Každého ilegála, který se jen trochu proviní proti pořádku hostitelské země zavřete do sběrného tábora a až jich bude na plné letadlo, tak je naložte a vyložte v jejich poušti. Na Sicílii vybudujte velké záchytné tábory a nikoho nepouštějte dál do Evropy. Až je to tam omrzí, oni se ještě rádi vrátí zpátky. Do Evropy vpusťte jen stoprocentně prověřené osoiby. Nemáš pas, ale máš drahý mobil? Tak šup zpátky do Afriky. Nedokážeš do dvou let složit zkoušku z lokálního jazyka? Neumíš si najít práci? Šup fofrem zpátky. Spáchal tvůj syn nebo vnuk teroristický čin nebo se o něj pokusil? Marš domů s celou rodinou. Měl si ho lépe vychovat. Nejste ochotni odložit svoje šátky a přijmout naši evropskou kulturu? Nelíbí se vám u nás? Chcete si vytvořit ty vaše „no go“zóny? Klidně, vytvořte si je, ale u vás doma, třeba v Libyjské poušti. Nechcete se asimilovat, ale chce-te si podržet si vaši kulturu, vaše náboženství a vaše zákony? Šariju? Klidně, ale u vás doma.
Evropa není a nemůže být pro každého.

flesch2z ( 30. července 2020 19:44 )

Napíše dopis....

flesch2z ( 30. července 2020 19:44 )

A proto byl vymyšlen covid 19. Aby Evropané dřepěli doma, zatímco se Evropa bude řízeně zaplavovat migranty. Než se nadějeme tak je bude mít doma v obýváku každý Everopan..

Kazin ( 28. července 2020 05:09 )

Pal !!!!

Manowar ( 27. července 2020 23:22 )

V Tripolisu je krásný přístav,tak je tam všechny převezte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud