Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

V katedrále byla tři ohniska požáru. Policie vzala do vazby uprchlíka, který ji měl zamknout

Autor: ČTK - 
19. července 2020
13:00

V západofrancouzském městě Nantes pokračuje vyšetřování sobotního požáru místní katedrály, který výrazně poničil interiér této gotické památky. Policejní znalci se podle agentury AFP na místě snaží určit příčinu požáru, vyšetřovatelé také vzali do vazby 39letého muže.

Zadrženým je uprchlík ze Rwandy, který působí u místní diecéze jako dobrovolník. Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že muž měl v pátek večer na starosti uzamčení katedrály a vyšetřovatelé si chtěli „vyjasnit jisté prvky jeho rozvrhu“.

„Jakákoli interpretace, která by tuto osobu spojovala se spácháním činů, je předčasná,“ uvedl státní zástupce.

Požár je vyšetřován jako možný žhářský útok. Plameny se uvnitř katedrály objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Nezabránili však zničení velkých varhan, kvůli žáru se také roztříštila původní vitrážová okna z 16. století.

Podle prvotních zjištění vyšetřovatelů požár postupoval chrámem ze tří různých míst. Policie zároveň u vchodů nezjistila žádné známky toho, že by se do něj někdo vlámal. Místní farář přitom trvá na tom, že v pátek večer „bylo vše v pořádku“ a že před uzavřením katedrály se vždy provádí „velmi pečlivá inspekce“.

Požár katedrály v NantesPožár katedrály v Nantes | Reuters

Příčinu požáru se na místě už od sobotního odpoledne snaží objasnit specialisté z policejních laboratoří. Před chrámem je velká plocha obehnaná policejní páskou, popisuje AFP.

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci Nantes v sobotu plameny nezachvátily poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Oheň se v ní rozhořel i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy byla poškozena hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

Další videa
Články odjinud