Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Rakouského prezidenta ve Vídni evakuovali, v sídle hlavy státu byla nahlášena bomba

Aktualizováno -
29. dubna 2020
17:55
Autor: ČTK, sova - 
29. dubna 2020
17:35

Kvůli hrozbě bombou byl ve středu odpoledne zhruba na dvě hodiny evakuován vídeňský Hofburg, který slouží mimo jiné jako sídlo rakouského prezidenta. Podle informací agentury APA a serveru deníku Österreich oe24.at dostala kolem 15:00 SELČ policie e-mail s hrozbou určenou prezidentské kanceláři. Prezident Alexander Van der Bellen byl v té době v prezidentském sídle. Poté, co byl o e-mailu informován, Hofburg opustil a byl dopraven do bezpečí. Kolem 17:00 policie poplach odvolala. Kancelář rakouského prezidenta v minulosti obdržela několik výhrůžných e-mailů.

Náměstí Ballhausplatz, tedy prostor mezi budovou prezidentské kanceláře a protější budovou spolkového kancléřství policie dočasně uzavřela. „Hrozba bombou přišla policii e-mailem,“ řekl APA mluvčí policie Markus Dittrich. Krátce po 15:00 se začalo s evakuací a rozsáhlým uzavíráním prostoru před Hofburgem.

Na místě se pohybovaly desítky policistů s rouškami včetně speciální jednotky WEGA. Podle APA speciálně vycvičení psi prohledali podlaží po podlaží Leopoldinské křídlo Hofburgu, které slouží jako sídlo hlavy státu. Kromě policistů byli na místě také záchranáři a hasiči.

V okolí se pohyboval muž s mačetou

Úřady hrozbu nebraly na lehkou váhu. Už v úterý byl na náměstí Ballhausplatz zadržen 33letý muž s mačetou. Muž, jenž předtím projížděl centrem metropole, se ptal kolemjdoucího na cestu k parlamentu. Tázaný si všiml, že muž má v automobilu mačetu, a proto upozornil policii.

Jeden z policistů poté muže na základě popisu poznal před prezidentskou kanceláří a příslušníci jednotky WEGA ho zadrželi. Podezřelý mačetou nestihl nikoho ohrozit. Při výslechu řekl, že chtěl pouze hovořit s politiky. Vídeňské státní zastupitelství ve středu navrhlo uvalit na dotyčného vyšetřovací vazbu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa