„Princeznu“ Santosovou viní z miliardových podvodů. „Politický útok!“ brání se

Autor: ČTK, for - 
23. ledna 2020
22:22

Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová ve čtvrtek odmítla, že by se ke svému miliardovému jmění dostala díky korupci a podvodům. Z toho ji po zveřejnění tisíců stran dokumentů o jejím podnikání obvinila angolská prokuratura, informovala agentura AFP. Kromě dos Santosové se obvinění týká i několika dalších osob včetně bankéře, který spravoval v Portugalsku její účty. Toho ve středu našla portugalská policie mrtvého.

 

Z faktur, obchodních smluv a bankovních výpisů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) jako takzvané „Luanda Leaks“, podle světových médií vyplývá, že dcera angolského exprezidenta Josého Eduarda dos Santose a její manžel Sindika Dokolo si dokázali pomocí podezřelých transakcí zajistit lukrativní kontrakty, kupovali pod cenou půdu i podíly ve výdělečných státních podnicích a vyváděli obrovské finanční částky z firem, které řídili.

Santosová: Politický útok kvůli volbám

Dos Santosová už před zveřejněním dokumentů čelila v Angole trestnímu stíhání. Její angolské účty jsou od prosince zmražené.

Dnes v prohlášení vydaném v Londýně uvedla, že nová obvinění na její adresu jsou „politickým útokem“ a že je „připravena bojovat“ a hájit své dobré jméno. Obvinění byla podle dos Santosové vznesena v souvislosti s volbami, které se uskuteční v Angole příští rok.

Bankéř se oběsil

Kromě dos Santosové angolská prokuratura obvinila po zveřejnění „Luanda Leaks“ také bankéře, který spravoval v portugalské bance EuroBic účty státní ropné společnosti Sonangol, v jejímž čele kdysi exprezidentova dcera stála. Pětačtyřicetiletý Nuno Ribeiro da Cunha byl ve středu v Lisabonu nalezen mrtvý v garáži svého domu. Podle některých portugalských médií se oběsil. Policie ale zatím příčinu jeho smrti nepotvrdila. Uvedla pouze, že nevylučuje ani cizí zavinění.

Isabel dos Santosová, nejbohatší žena AfrikyIsabel dos Santosová, nejbohatší žena Afriky | Reuters

Do čela společnosti Sonangol dosadil dos Santosovou v roce 2016 její otec. Nový prezident Joao Lourenço ji však o rok později odvolal. Ještě krátce před svým odchodem schválila dos Santosová platby ve výši 58 milionů dolarů (nyní 1,3 miliardy Kč) pro dubajskou konzultační firmu Matter Business Solutions, kterou vlastnil její přítel a řídil její kolega.

Šestačtyřicetiletá dos Santosová je nejstarší dcerou bývalého angolského prezidenta, který zemi vládl 38 let. Ve vlasti se jí přezdívá „princezna“. Trvale žije v Británii a její jmění se odhaduje na dvě miliardy dolarů (45,5 miliardy Kč).

Jihoafrická Angola, která bývala portugalskou kolonií, má téměř 26 milionů obyvatel. Zhruba třetina z nich žije podle agentury AFP pod hranicí chudoby.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jebuto ( 23. ledna 2020 23:54 )

Tahle mrcha měla už dávno viset stejně jako Merklová a další ***.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud