Kim tlačí na Trumpa: Provedli jsme „velice významný“ test raket. Jednání na bodu mrazu

Autor: ČTK - 
14. prosince 2019
09:58

Severní Korea oznámila, že provedla „velice významný“ test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Zkouška se uskutečnila v pátek v noci místního času a byla úspěšná, uvedla dnes státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře budou podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení „spolehlivého jaderného odstrašování“.

Dnešní oznámení Pchjongjangu přichází v době pokračujícího tlaku Severní Koreji na administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Blíží se totiž termín stanovený severokorejským vůdcem Kim Čong-unem k záchraně stagnujících jaderných rozhovorů. Podle agentury AP dnešní sdělení Pchjongjangu naznačuje, že se Severní Korea připravuje uskutečnit nějakou provokaci vůči Spojeným státům, jestliže Washington nezmírní sankce vůči KLDR a tlak na tento asijský stát.

USA varovaly Pchjongjang před hrozbami a provokacemi.USA varovaly Pchjongjang před hrozbami a provokacemi. | ČTK/Ahn Young-joon

Po předčasném ukončení únorové schůzky v Hanoji mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR dal Kim USA lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat „jinou cestu“. Právě před týdnem pak severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

Podobné oznámení o úspěšném „významném testu“ vydala Severní Korea už 8. prosince. Podle expertů KLDR pravděpodobně provedla statický test raketového motoru, nikoli odpal rakety.

Video  Kimova ochranka se s tím „nemazala“. Trumpova nová mluvčí utrpěla při setkání v demilitarizovaném pásmu pohmožděniny.  - Reuters

Trump tehdy na twitteru uvedl, že Kim Čong-un riskuje. Jestliže bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí podle něj „všechno“.

V minulém roce Kim Čong-un na mezikorejském summitu slíbil, že zkušební středisko raketových motorů a odpalovací rampy v Sohe nechá za účasti mezinárodních expertů rozebrat. KLDR následně s demontáží začala, letos na jaře ale podle satelitních snímků část střelnice zase obnovila. Stalo se tak po druhé schůzce Kima s Trumpem v Hanoji.

Video  „KLDR musí podniknout věrohodné kroky.“ Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde.  - Markéta Volfová, Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

rosi12 ( 14. prosince 2019 14:54 )

Kim je odporné a vyžrané prase. Ať už ho někdo odpráskne.

gurke ( 14. prosince 2019 12:46 )

Korejský lid žere trávu, kořínky, kůru ze stromů. A přežije. Až tady jednou nastane jeden větší blackout ,tak neshopnej virtualne žijící evropan vychcípá. 99% zdejších hovad neumí ani rozdělat oheň.

tomik007 ( 14. prosince 2019 12:12 )

významný test, ze dali lidem najist

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud