„Nejsme hotel pro zahraniční teroristy.“ Turci vrátili do Francie 11 džihádistů

Autor: ČTK - 
9. prosince 2019
09:29

Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). S odvoláním na turecké ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura AP. Agentura AFP s odkazem na zdroje blízké vyšetřování ve Francii uvedla, že většinu z deportovaných tvoří ženy. Po návratu budou předvedeny před soud.

Turecké ministerstvo vnitra v krátkém sdělení uvedlo, že „11 zahraničních teroristů“ bylo vráceno do vlasti. Ankara v listopadu zrychlila deportace cizinců, kteří byli drženi ve věznicích v Turecku a Sýrii a kteří čelili podezření z členství v IS.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu v této souvislosti poznamenal, že „Turecko není hotel“ pro zahraniční teroristy.

Soylu zároveň uvedl, že hodlá většinu cizinců podezřelých z členství v IS deportovat do konce roku. Tento krok podle Reuters přiměl evropské státy, aby se více zabývaly tím, jak budou přistupovat k radikalizovaným lidem, kteří mají zkušenosti z bojiště.

71 zahraničních džihádistů

Od 11. listopadu Ankara podle turecké agentury Anadolu deportovala 71 zahraničních bojovníků, včetně občanů USA, Dánska, Německa, Irska a Nizozemska. Nejméně 18 podezřelých bylo podle agentury vráceno do Německa.

V neděli turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že deportovalo Australana, který čelí obvinění, že byl teroristickým bojovníkem.

Paříž před pěti lety podepsala s Ankarou dohodu o deportaci francouzských občanů zatčených v Turecku. Od té doby bylo podle francouzských zdrojů z Turecka vyhoštěno téměř 300 Francouzů.

Ačkoli Turecko tiše deportovalo cizince podezřelé z terorismu několik let, zrychlení deportací začalo prosazovat důrazněji poté, co západní státy odmítly podpořit říjnové tažení tureckých sil proti kurdským bojovníkům na severu Sýrie. Milice syrských Kurdů, které Ankara považuje za teroristické, bojovaly s pomocí mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy proti IS a tažení tureckých sil proti nim vyvolalo v mnoha státech obavy, že se IS opět vzchopí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Brandis ( 11. prosince 2019 08:17 )

Nejsme hotel pro zahraniční teroristy. My jsme líheň !!!

Oxana Pavelkova ( 9. prosince 2019 23:38 )

Úplně v poradku. Vaše dzihadisti vy si jich zivte 😘
Držím palce Erdogane 🤣🙈😘

dobryclovek ( 9. prosince 2019 11:45 )

Francie nám je pošle jako sirotky Šroj­drová,­Peka­rová,­Richte­rová a spol budou mít něco do pelechu!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud