Josef držel děti ve sklepě kvůli „konci věků“. Je ve vazbě, na statku našli balík peněz

Autor: ČTK - 
17. října 2019
23:26

Nizozemský soud dnes uvalil dvoutýdenní vazbu na 58letého Rakušana podezřelého z omezování osobní svobody rodině, která žila v izolaci na statku v katastru obce Ruinerwold na východě Nizozemska. Muž měl statek v nájmu a byl zadržen poté, co tento týden vyšlo najevo, že uvnitř patrně devět let ve sklepení přebývali otec a jeho šest dětí naprosto odříznuti od okolního světa. Také 67letého otce dnes policie zadržela. Nizozemská policie se domnívá, že děti byly na statku drženy proti své vůli.

Soud provincie Noord-Holland uvalil na Rakušana vazbu v trvání 14 dnů, oznámilo dnes na twitteru příslušné státní zastupitelství. Muž po dobu vazby nebude mít možnost kontaktu s vnějším světem, s výjimkou svého právního zástupce.

Policie v provincii Drenthe, kde se vesnice Ruinerwold nachází, informovala, že zatkla i otce rodiny. Podle ní je podezřelý z omezování osobní svobody, týrání a praní špinavých peněz.

Nizozemská policie nyní předpokládá, že šest dětí bylo na statku drženo proti své vůli. „Domníváme se, že těch šest osob tam nežilo ze svobodné vůle,“ řekla dnes večer mluvčí nizozemské provincie Drenthe Nathalie Schubartová agentuře DPA. Policie podle ní nevylučuje ani to, že v pozadí případu je nějakého druhu sekta. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda nešlo o společenství nějaké zvláštní víry nebo způsobu života, dodala mluvčí.

Na statku vyšetřovatelé našli i velký obnos peněz v hotovosti neznámého původu. To je také důvod, proč je otec rodiny podezříván i z praní špinavých peněz. O šest nyní už dospělých dětí ve věku od 18 do 25 let je podle mluvčí postaráno a jsou na bezpečném místě.

Jan Zon van Dorsten byl mezi dětmi ukrytými ve sklepě v Nizozemsku. To on přivolal pomocJan Zon van Dorsten byl mezi dětmi ukrytými ve sklepě v Nizozemsku. To on přivolal pomoc | Facebook Jan Zon van Dorsten

Statek důkladně prohledali

Odlehlý statek mezitím prohledala speciální jednotka policie a pořídila digitální snímky prostor. Kromě toho úřady provedly dvě domovní prohlídky v obci Zwartsluis vzdálené od statku zhruba 15 kilometrů.

Do vyšetřování se zapojil i hornorakouský kriminální úřad, který poskytl další informace o podezřelém. Pokud jde o spekulace o možném náboženském pozadí případu, indicie svědčící o napojení podezřelého na náboženskou sektu v Rakousku zatím k dispozici nejsou.

Muž narozený v hornorakouském Waldhausenu se v roce 2010 odstěhoval do Nizozemska. Podle nizozemského listu de Volkskrant tam žil v obci Hasselt u Zwolle a byl sousedem rodiny, jejíž členové byli v pondělí objeveni na statku.

Rodina patrně později žila v obci Zwartsluis, kde otec rodiny do roku 2008 provozoval obchod s hračkami a zbožím ze dřeva. Obchod a jeden další podnik nizozemské úřady prohledaly už ve středu.

Členství v sektě moonistů?

Rakušan měl ve městě Meppel, jen několik kilometrů od Zwartsluisu, registrovanou firmu zaměřenou právě na dřevo. Podle de Volkskrant prodával v Nizozemsku dřevěné hračky či drobný nábytek. Jako truhlář se živil už v Rakousku.

Nizozemská média dnes opět spekulují o možném členství lidí ze statku v sektě moonistů. Deník De Telegraaf se odvolává na člena sekty, který je zároveň příbuzným 67letého otce rodiny ze statku. Podle televize RTV Drehnte se Rakušan a rodina seznámili právě v této komunitě. Samotná sekta členství 58letého Rakušana na dotaz APA popřela.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud