Řecko nezvládá nápor migrantů, žádá o pomoc. V zoufalých podmínkách živoří 20 tisíc lidí

Autor: ČTK, for - 
8. 9. 2019
21:52

Řecko dál čelí velkému tlaku kvůli migrantům, kteří v posledních týdnech ve stále vyšších počtech připlouvají na ostrovy v Egejském moři z Turecka. Od sobotního rána do nedělního poledne jich bylo 332, uvedla agentura DPA. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proto dnes unijní země vyzval, aby z Řecka převzaly alespoň nezletilé migranty, a ukázaly tak nezbytnou solidaritu. Loď Ocean Viking provozovaná neziskovými organizacemi dnes u Libye zachránila padesátku migrantů z nafukovacího člunu.

„Některé státy chtějí požívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady,“ řekl premiér televizní stanici ERT. Mitsotakis zároveň kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který tento týden pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy.

„Erdogan musí pochopit, že nemůže EU a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz,“ uvedl. Unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

V víkendu připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech. V přeplněných táborech pro migranty na ostrovech nyní podle agentury DPA pobývá více než 20 tisíc lidí, kapacitu přitom mají pro 6300 obyvatel.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v srpnu do Řecka po moři dostalo 8103 lidí, zatímco ve stejném období loni jich byla jen asi třetina, respektive 3200.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée dnes u libyjského pobřeží zachránila 50 migrantů, mezi nimiž byla jedna těhotná žena, 12 nezletilých a 37 mužů ze subsaharské Afriky. Zatím není jasné, kam plavidlo migranty odveze, protože Itálie a Malta dlouhodobě odmítají zachráněné migranty přijímat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa