Čtvrtek 6. května 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 12°C

Unikátní fotka čisté lásky: Maminka líbá maličkého syna, mozek září štěstím

Autor: for, Neuro Training - 
7. září 2019
13:19

Narození dítěte je velkou životní událostí pro většinu z nás. Neurovědkyně Rebecca Saxeová „využila“ svých znalostí a oboru a představila světu, jak se mozek tetelí blahem, když matka své miminko políbí. Historicky první takový snímek pořízený v magnetické rezonanci ukázal, jak dvouměsíčnímu chlapečkovi, tak i novopečené mamince mozek přímo svítí štěstím. Aktivní jsou hlavně ty části, které jsou zodpovědné za tvorbu „hormonů štěstí“. 

„Líbání způsobuje chemickou reakci v mozku, včetně výbuchu hormonu oxytocinu. Oxytocin je často označován jako „milostný hormon“, protože vyvolává pocity náklonnosti a připoutanosti.  Aktivuje také mozkový systém odměn; uvolňování dopaminu, díky kterému se cítíme dobře, vazopresin, který spojuje matky s dětmi a romantické partnery a serotonin, který pomáhá regulovat naši náladu,“ vysvětlují experti u unikátního příspěvku, který obletěl svět.

Neurovědkyně Rebecca Saxe na snímku z magnetické rezonance akorát líbá svého dvouměsíčního syna Percyho. Jde o první fotografii na světě ukazující pouto matky a dítěte skrz mozkové reakce.

Rebecca se synem při polibku: Oba mozky přímo září štěstím Rebecca se synem při polibku: Oba mozky přímo září štěstím | NH Neuro Training/Facebook

Mozek dítěte se zdá být hladší a tmavší. Je to proto, že má výrazně méně bílé hmoty. Ta působí jako izolace pro dráty, které si v mozku předávají impulzy a zprávy, které náš myslící orgán zpracovává a vyhodnocuje. Tyto dráhy se tvoří a ucelují během našeho života a v podstatě vytváří naší osobnost. 

Na snímku přímo září oblasti mozku, které vysílají impulsy štěstí a lásky. Podobnou reakci má naše řídící centrum i po požití stimulantů. Na rozdíl od drog ale nemá láskyplný polibek novorozeněte nebezpečné následky a vedlejší účinky. 

 

ostuda ( 7. září 2019 18:14 )

to je ale blbost 🙉🙉🙉

Zobrazit celou diskusi
Další videa