Hurikán Dorian udeřil na Spojené státy. Na zpustošené Bahamy míří stovky pytlů na mrtvá těla

Aktualizováno -
6. 9. 2019
20:14
Autor: ČTK, Mii - 
6. 9. 2019
06:36

Na 30 mrtvých vzrostla prozatímní bilance hurikánu Dorian na Bahamách, uvedl v pátek v televizi CNN bahamský premiér Hubert Minnis. Náprava škod podle něj potrvá po celé generace. Předchozí bilance čítala 20 obětí, ale úřady připouštěly, že se počet obětí zřejmě ještě zvýší. Podle OSN okamžitou pomoc potřebuje asi 70 000 obyvatel souostroví. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) mezitím informovalo, že bouře u Severní Karolíny odstavila 330 tisíc domácností od elektřiny. Více jak 900 tisíc lidí muselo být evakuováno. 

Bouře Bahamy již opustila. NHC varovalo, že v několika státech na východním pobřeží USA hrozí v důsledku bouře katastrofální záplavy. Více než 330 tisíc domácností a podniků je ve Spojených státech kvůli hurikánu bez elektřiny.

Déšť a vichry, které podle předpovědi v poryvech dosahují rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, podle agentury AP nyní bičují jižní části Severní Karolíny. V nízko položených částech historického města Charleston v Jižní Karolíně stoupla voda o 30 centimetrů i více, poznamenala agentura Reuters.

Dodala, že úřady v obou státech nařídily evakuaci asi 900 000 lidí, ale zatím není jasné, kolik lidí tak opravdu učinilo. V USA zatím byly ohlášeny čtyři úmrtí spjaté s bouří, z toho tři lidé zemřeli na Floridě během příprav na příchod bouře či během evakuace. V Severní Karolíně se pětaosmdesátiletý muž zabil pádem z žebříku, když se snažil zabarikádovat svůj dům.

Georgia se pomalu vzpamatovává

Nyní se hurikán nachází asi 70 kilometrů jiho-jihovýchodně od Wilmingtonu v Severní Karolíně a provází ho vítr o rychlosti 150 kilometrů v hodině. Živel se pohybuje podle NHC na severovýchod rychlostí 25 kilometrů v hodině.

Ve Severní Karolíně v pátek kvůli hurikánu úřady zakázaly přístup do několika okresů, v dalších byl vyhlášen zákaz nočního vycházení. V pobřežních oblastech meteorologové očekávají záplavy.

V jihokarolínském Charlestonu prudký vítr vyvrátil 150 stromů, ve městě je kvůli vysoké vodě a sraženým sloupům veřejného osvětlení neprůjezdných víc než sto ulic.

Pobřeží amerického státu Georgia, které Dorian zasáhl ve středu, začíná podle agentury AP ožívat, dodávka elektřiny je téměř všude obnovena. Naopak na karibském souostroví Bahamách si předtím řádění hurikánu vyžádalo nejméně 30 mrtvých.

Vládní úředníci na Bahamách varovali, že počet obětí dále poroste, jak se záchranáři dostávají do oblastí odříznutých od okolí a jak ustupují záplavové vody. Ministr zdravotnictví Duane Sands prohlásil, že konečná bilance obětí bude šokující. „Veřejnost se musí připravit na nepředstavitelné zprávy o počtu mrtvých a lidském utrpení,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC.

Podle místních představitelů se na nejhůře zasažených ostrovech Abaco a Grand Bahama stále pohřešují stovky, možná tisíce lidí. Úřady posílají na ostrovy Abaco 200 vaků na mrtvoly, píše BBC.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

muscula ( 6. září 2019 07:44 )

u nás si Dorian pochutná na lesích s kůrovcem

Zobrazit celou diskusi
Další videa