Hurikán zpustošil Bahamy a slábne. „Čelíme historické tragédii,“ říká premiér

Aktualizováno -
3. 9. 2019
18:34
Autor: ČTK - 
2. 9. 2019
06:38

Hurikán Dorian, který od víkendu trápí Bahamy, si v tomto ostrovním státě vyžádal nejméně pět mrtvých. Oznámil to bahamský premiér Hubert Minnis. Z nejvyššího pátého stupně živel zeslábl na druhý a vítr, který ho provází, má rychlost kolem 170 kilometrů v hodině, sdělilo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Dorian se pohybuje velmi pomalu, za poslední den urazil jen asi 48 kilometrů a držel se nad Bahamami.

NHC nově uvádí, že byť slábne síla větru, hurikán se rozšiřuje co do objemu, a to až na téměř 100 kilometrů od středu. Směrem na severozápad se pohybuje rychlostí zhruba tří kilometrů v hodině, podle NHC se teď nachází zhruba 160 kilometrů východně od West Palm Beach.

Střed bouře je přibližně 70 kilometrů severně od bahamského Freeportu. Podle bahamského ministra zdravotnictví Duana Sandse hurikán zdevastoval na ostrově Grand Bahama zdravotnickou infrastrukturu a hlavní nemocnice ve Freeportu je nepoužitelná, protože je zaplavena vodou.

Méně závažné škody podle ministra napáchal živel na sousedním ostrově Abaco, takže tam se zřejmě přesune lékařský tým. Ve městě Marsh Harbour na ostrově Great Abaco je nedotčena nemocnice, která poskytla přístřeší 400 lidem, bude ale potřebovat jídlo vodu, léky a chirurgické vybavení. Záchranáři se snaží dostat pacienty v těžké fázi ledvinového onemocnění na dialýzu, kterou nedostali od pátku. Ostrov Abaco hurikán zasáhl v neděli a pak se přesunul nad Grand Bahama, nad nímž se téměř zastavil.

Podle odhadů OSN bude na Bahamy zapotřebí dopravit potraviny pro 60.000 lidí. Mezinárodní výbor Červeného kříže, podle nějž je na obou ostrovech silně poničeno 45 procent budov, bude třeba zajistit pitnou vodu pro více než 60.000 lidí.

„Čelíme historické tragédii,“ prohlásil bahamský premiér Minnis. Upozornil přitom, že počet mrtvých se může zvýšit. Záchranáři mezitím přepravili 21 zraněných z ostrova Abaco do metropole Nassau, stav pěti z nich je vážný.

Kromě vichru sužují Bahamy silné srážky a mohutné vlny, které způsobují na nízko položených ostrovech záplavy. Voda tam vystoupila až do úrovně druhého poschodí domu. Na videonahrávkách ze zasažených oblastí jsou vidět vyděšené rodiny, které před záplavami prchly na střechy svých příbytků.

Floridský senátor Kionne McGhee zveřejnil na svém twitterovém účtu dramatické záběry z mezinárodního letiště ve Freeportu, kde voda sahá do výše 1,8 metru.

Dnes večer místního času (v noci na středu SELČ) se hurikán podle NHC přiblíží k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever k Georgii a Jižní Karolíně. U těchto států je očekáván ve středu pozdě večer a ve čtvrtek. V zasažených oblastech byly vyhlášeny evakuace obyvatel.

Ve Spojených státech bylo kvůli bouři zrušeno už více než 1500 letů, zrušení dalšího tisíce spojů se očekává dnes, uvedla agentura AP. Důvodem k odvolání mnoha vnitrostátních i mezinárodních spojů je uzavření několika letišť, která obsluhují jih Floridy. Provoz zastavila i mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach. Ode dneška nefunguje letiště v Orlandu, které patří k nejrušnějším v USA. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

direct1 ( 3. září 2019 19:17 )

Bahamy bývaly britskou kolonií a teď jsou nezávislé, ty zlo přející blbe.

1912 ( 3. září 2019 07:02 )

váleční zločinci USA pachájí samé zlo po světě tak to příroda vrátí alenspon takto aby poznaly útrapy a škody !!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa