Tetování láká hlavně „bouřliváky“. Na důsledky moc nemyslí, odhalil průzkum

Autor: ČTK - 
3. září 2019
20:35

Lidé s tetováním mají větší sklony chovat se impulzivně a nepromýšlet následky svého chování. Plyne to z nové studie kanadských ekonomů, o které dnes informoval britský bulvární list Daily Mail. Do studie bylo zapojeno 781 lidí bez tetování, 255 s tetováním a 68 s tetováním, viditelným, i když byl daný člověk oblečen. Ekonomové se při svém bádání snažili zjistit, proč mohou lidé chtít svou identitu spojit s „viditelným stigmatem“ v podobě tetování.

Tetování jsou podle studie častější mezi lidmi, kteří na tom jsou ekonomicky hůře. „Tradičně (bylo tetování) vyhrazeno pro zločince, námořníky a blázny z cirkusu,“ uvádí ekonomové. Podle dřívějších průzkumů má 38 procent dospělých ve věku 18 až 29 alespoň jedno tetování.

„Jsem ekonom. Z ekonomického pohledu je rozhodnutí nechat si udělat tetování zarážející,“ uvedl Bradley Ruffle z kanadské McMasterovy univerzity. „Tetování jsou způsobem vyjádření se. Proč si ale raději neobarvit vlasy či nenavrhnout tričko, které si můžete sundat,“ doplnil.

Ekonomové v rámci studie požádali účastníky, aby si zahráli hru, která zkoumala jejich schopnost plánovat dopředu. Hráči měli možnost dostat dolar do 18 hodin, nebo vyšší obnos (od 1,05 do 2,50 dolaru) za tři týdny. Potetovaní jedinci se rozhodli pro odložené vyplacení peněz později než jejich nepotetovaní kolegové.

Účastníci s tetováním, které bylo vidět i přes oblečení, své rozhodnutí promýšleli nejméně a pro vyplacení více peněz po delší době se rozhodli teprve, když suma překročila dva dolary.

Psycholožka Luzelle Naudéová z JAR v jiné studii naopak zkoumala, proč se lidé nechávají tetovat. Nejčastěji, tedy v asi čtvrtině případů, mělo tetování osobní význam, zatímco ve 12 procentech případů bylo považováno za způsob uměleckého vyjádření. Náboženství a kulturní a společenské zvyklosti byly naopak označeny za hlavní důvody, proč lidé tetování nemají.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Nezadat ( 4. září 2019 11:49 )

Proč urážite?Já jsem nenapsal,že je někdo dobytek,pouze jen,že dobytek se značkuje a jestli se máte za dobytek je Váš problém a ne můj.

sofie gavorova ( 4. září 2019 06:16 )

To sou keci muj tatka ma plno tetování ale že bysme byli chudi to se neda říct...

Adia ( 4. září 2019 05:16 )

Jak velice vtipné. Mám pocit, že vy jste dobytek.

hejhej ( 3. září 2019 22:27 )

Nechat si počmárat tělo a nosit to až do smrti dokáže jenom nemyslící tvor - blbec.

Nezadat ( 3. září 2019 22:08 )

V cirkusu Humberto byl potetován jen dobytek a jiná havěť.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud