Migranti skáčou z lodi neziskovky do moře, do Itálie chtějí doplavat

Autor: ČTK, tva - 
20. 8. 2019
17:35

Z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms odvezla v úterý ráno na pevninu italská pobřežní stráž dalších devět lidí ze zdravotních důvodů. Během dne pak skočilo nejméně devět migrantů do moře ve snaze dostat se do přístavu, pobřežní stráž je z vody zachránila a odvezla na pevninu. Plavidlo od minulého týdne čeká asi 800 metrů od italského ostrova Lampedusa na povolení vplout do přístavu. To již nedostane, stráž k úternímu večeru nařídila loď zabavit. 

„Voda na příděl, jídlo na příděl... Začíná to připomínat detenční tábory v Libyi, ale jsme v italských vodách,“ napsal v noci na úterý na twitteru zakladatel organizace Proactiva Open Arms Oscar Camps. Připomněl tak tragické podmínky v Libyi, které nevládní organizace uvádí jako jeden z hlavních důvodů pro svou pomoc migrantům. Ti utíkají z Afriky před ozbrojenými konflikty či bídou.

Ráno se také z lodi Open Arms vrhl další z migrantů do moře ve snaze doplavat na Lampedusu, podobně jako to udělali v neděli asi čtyři běženci. Během dne v úterý skočilo do moře další nejméně devět migrantů, které pobřežní stráž zachránila a odvezla na pevninu a předala zdravotníkům.

Španělská vláda v úterý před rozhodnutím italské prokuratury vydala příkaz, aby k Lampeduse vyplula armádní loď Audaz. Plavidlo mělo vyplout v úterý odpoledne z Cádizu, cesta k italským břehům potrvá tři dny. Posádka pak „převezme zodpovědnost za lidi na palubě Open Arms a eskortuje loď do přístavu Palma de Mallorca,“ uvedla vláda v prohlášení. Madrid už o víkendu nabídl humanitární lodi dva španělské přístavy, ale Open Arms tyto nabídky odmítla. Situace na palubě podle ní neumožňovala plout tři nebo pět dní.

Španělské přístavy loď odmítla kvůli dlouhé cestě

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice ministra vnitra Mattea Salviniho. Do italských vod vplula minulý týden poté, co jí to povolil italský oblastní soud kvůli naléhavé situaci. Soud rovněž rozhodl, že má být běžencům poskytnuta pomoc, nezmínil ale výslovně otevření přístavu.

O víkendu nabídlo posádce lodi přístav Španělsko, nejprve Algeciras, který leží v jižním cípu Španělska a kam by plavba trvala pět dní. Poté jí nabídl Madrid nejbližší španělský přístav Mahón (Maó) na ostrově Menorca či přístav v Palma de Mallorca, kam by plavba trvala asi tři dny. Open Arms všechny nabídky odmítla s tím, že cesta je moc dlouhá.

Riccardo Gatti z vedení organizace v pondělí navrhl, že loď by mohla doplout do Katánie na Sicílii a odtud by migranti mohli letět letadlem do Madridu. Podle něj je to „důstojné“ řešení, jež by stálo 240 eur na osobu.

Další loď s migranty čeká u Malty

Podle komentáře deníku El Mundo má možná posádka i jiný důvod, proč nechce s plavidlem do Španělska. Po několikaměsíčním zadržení v přístavu v Barceloně od letošního ledna totiž dostala v dubnu od španělských úřadů povolení vyplout pouze za účelem přepravy materiálu na ostrovy v Egejském moři, nesmí tedy naloďovat migranty u libyjských břehů.

Důvodem zákazu vyplout bylo podle španělských úřadů mimo jiné to, že posádka při předchozích operacích nebyla schopná vylodit migranty v prvním bezpečném přístavu. Itálie a Malta uzavírají přístavy lodím nevládních organizací od loňska mimo jiné proto, aby donutily EU k systematickému řešení migrační krize. Přístav nevládním organizacím otevřou až poté, co ostatní země EU slíbí, že migranty převezmou.

Mezi Lampedusou a Maltou čeká více než týden další loď s migranty – Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Na palubě je 356 afrických běženců, které nalodili u Libye mezi 9. a 12. srpnem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa