Dětská výjimka pro migranty: Itálie přijala 27 nezletilých. Ministr vnitra se bouří

Autor: ČTK, for - 
17. 8. 2019
21:10

Itálie v sobotu povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez doprovodu z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která už víc než dva týdny čeká na povolení zakotvit u italského ostrova Lampedusa. Informovala o tom agentura ANSA. O osudu zachráněných lidí se hádají ministři rozpadající se italské vládní koalice, konečné řešení však dosud nenašli. Na palubě stále zůstává 107 migrantů.

Téměř tři desítky mladistvých převezla loď italské pobřežní stráže k pevnině, kde jejich vylodění sledovaly skupiny místních i turistů.

Organizace Open Arms má migranty zachráněné u Libye na palubě už 16 dní a zatím neúspěšně žádá o možnost převézt je k pevnině. Situace na palubě je podle zástupců organizace neúnosná.

Minulý týden italský oblastní soud kraje Lazio rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a migrantům má být poskytnuta pomoc. Zakotvení v přístavu ale výslovně nenařídil. Vylodění migrantů zakázal ministr vnitra Matteo Salvini, který ovšem v sobotu učinil ústupek a na žádost premiéra Giuseppeho Conteho povolil převézt na Lampedusu mladistvé. Zdůraznil přitom, že tento krok činí „na premiérovu zodpovědnost“.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini.Italský ministr vnitra Matteo Salvini. | Reuters

Nejdříve ženy a děti

Už dříve italské a maltské úřady umožnily vylodění více než dvou desítek migrantů, mimo jiné těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu.

Premiér Conte ve čtvrtek uvedl, že mu šest zemí vyjádřilo ochotu migranty z lodě Open Arms přijmout. Jsou to podle něj Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

Kromě lodi organizace Open Arms čeká na povolení italských úřadů k zakotvení i plavidlo Ocean Viking provozované organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a plující pod norskou vlajkou. To se nyní pohybuje jižně od Sicílie a na palubě stále má 356 afrických migrantů. Ty nalodila posádka mezi 9. a 12. srpnem, jsou mezi nimi čtyři ženy a stovka nezletilých, většina ve věku 15 až 18 let.

Dětský fond OSN (UNICEF) v sobotu vyzval, aby úřady co nejdříve našly řešení i pro všechny nezletilé na lodi Ocean Viking. Podle mluvčího UNICEF v Itálii Andrey Iacominiho téměř všichni nezletilí cestují bez doprovodu, jen jedenáct z nich doprovází dospělá osoba.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

victor1 ( 19. srpna 2019 15:28 )

Dětská výjimka?Jestli to budou negři kolem 14-18 let jak minule,tak žádná výjimka!!!Podle té staré vyzobané slunečnice z KDU-ČSL tam můžeme očekávat její příjezd,té staré ku*rwy z KDU-ČSL,aby si zase jela za*** a chtěla ta černá *** dovážet do ČR.

oxygene.p ( 18. srpna 2019 09:50 )

Vzhledem k tomu , jak v těchto malých zemí malé děti střílí ze samopalu , podřezávají krky a odpalují se ve vestách s výbušninou , tak je velmi vysoké procento rizuka , že to jsou potencionální teroristi. A kde tito smradi vzali peníze na cestu? Pořád jsme masírováni tím , kolik tisic eur se musí platit převaděčům a kdo to zacáloval za ně? Podezřelé okolnosti mě nutí si myslet , že Itálie udělala obrovskou chybu v tomhle ústupku. Čas ukáže kdo měl pravdu.

blecktajp ( 17. srpna 2019 22:33 )

Co to je za děti, že mají peníze na převaděče a dokážou se dostat odněkud ze střední Afriky až do Itálie?

rentierskej ( 17. srpna 2019 22:03 )

27 nezletilých?!
a kdo tvrdí, že jsou nezletilí, když jim je 20+?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa