Na svatbě se 1200 hosty se asi odpálil Islamista: Přes 60 obětí! Svědek popsal peklo

Aktualizováno -
18. 8. 2019
11:00
Autor: ČTK, for - 
18. 8. 2019
06:23

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných. Oznámilo to v neděli v Kábulu afghánské ministerstvo vnitra. Mezi mrtvými jsou ženy a děti. K atentátu se přihlásil Islámský stát, hnutí Tálibán odpovědnost popřelo a radikální útok odsoudilo.  Afghánský prezident Ašraf Ghaní řekl, že Tálibán se nemůže odpovědnosti zřeknout, protože poskytuje základnu teroristům. Je to nejkrvavější atentát v afghánské metropoli od loňského ledna, kdy při pumovém útoku na sanitku zemřelo 103 lidí.

„Všichni utíkali,“ popsal situaci po výbuchu jeden z přeživších číšníků. Explozi nepřežilo několik jeho kolegů. „Viděl jsem mnoho žen a dětí, jak křičí a pláčou,“ dodal.

Výbuch nastal ve svatebním komplexu v západní části afghánské metropole, kde žije mnoho příslušníků menšinového šíitského etnika Hazárů. Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AFP, vynášeli přivolaní policisté z budovy mrtvá těla. Mluvčí ministerstva vnitra potvrdil, že pachatelem útoku byl sebevražedný atentátník.

Atentátník se odpálil u pódia, kde hráli hudebníci. Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

Sítě se plní kondolencemi, ostatní kopou hroby

Od sobotního večera se sociální sítě plní snímky z místa neštěstí a kondolencemi. Soustrast rodině a pohoršení nad událostí vyjádřil i jeden ze zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí v Afghánistánu. 

„Mé myšlenky a modlitby teď patří rodinám obětí,“ napsal na twitter. Sdílel také šokující fotografie, které čiší neštěstím a bolestí.

Není jediný, kdo se nad událostí veřejně pozastavoval. Rychle reagoval také tamní novinář, který dlouhá léta pracoval v The New york Times. Sdílel husí kůži nahánějící videa pracovníků, kteří urychleně kopou hroby pro zesnulé svatebčany.

 

Urychlené kopání hrobů a následná ceremonie, která proběhla už ráno po útoku má své opodstatnění. Muslimové mají totiž podle svých zvyklostí pohřbít nebožtíka do 24 hodin od jeho úmrtí. Blesk Zprávy o tomto zvyku informovaly v dubnu ve článku o pohřebnictví. 

Výbuch na svatbě v Afghánistánu zabil přes 60 lidí, stovky jich zranil a tisíce lidí připravil o blízké a milovanéVýbuch na svatbě v Afghánistánu zabil přes 60 lidí, stovky jich zranil a tisíce lidí připravil o blízké a milované | Reuters

K útoku došlo den po atentátu v mešitě u pákistánského města Kvéta, kde zemřeli čtyři lidé včetně bratra vůdce afghánského Tálibánu Háfize Ahmadulláha. Tálibán ale sobotní akci v Kábulu v prohlášení odsoudil a popřel, že by se na ní podílel.

Poté, co Tálibán útok označil za „zakázaný a neospravedlnitelný“, mnozí podezírají teroristickou organizaci Islámský stát. Ta se v minulosti přihlásila k několika útokům na šíity v Afghánistánu. K odpovědnosti se následně bez předložení důkazu Islámský stát následně přihlásil. 

Agentury také připomínají, že Spojené státy s hnutím Tálibán jednají o omezení vojenské přítomnosti USA v Afghánistánu. Odsun vojáků Washington podmiňuje tím, že Tálibán přeruší vazby na extremistické skupiny

Svatební oslavy v Afghánistánu, kterých se obvykle účastní stovky lidí, probíhají ve dvou sálech, kde se odděleně baví muži a ženy. Výbuch podle nastal v sekci určené pro muže. Na svatbu bylo celkem pozváno kolem 1200 hostů, řekl agentuře AP Ahmad Omin. Ženil se bratranec jeho otce.

„Byl jsem se ženichem ve druhé místnosti, když jsme uslyšeli výbuch. Pak už jsem nemohl nikoho najít. Všichni v sále leželi,“ popisuje neštěstí Omin.

Smrtící exploze přerušila více než týden trvající klid v hlavním městě Afghánistánu. Před deseti dny rušnou západní částí Kábulu otřásl výbuch silné nálože ukryté hnutím Tálibán v autě. Útok, který byl namířený proti afghánským bezpečnostním silám, zabil 14 lidí a dalších 145 zranil. Většinu obětí tvořili civilisté.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa