Kim hrozí Trumpovi i sousedům: KLDR vypustila další rakety, ulétly stovky kilometrů

Autor: ČTK - 
6. srpna 2019
06:37

Severní Korea vypustila dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 450 kilometrů ve výši 37 kilometrů. Uvedly to dnes agentury s odvoláním na jihokorejský generální štáb. Podle těchto údajů byly rakety odpáleny z provincie Hwanghe, ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu, a to východním směrem do moře. Šlo o již čtvrtý severokorejský raketový test během necelých dvou týdnů.

Japonská vláda uvedla, že severokorejské střely nedosáhly dvousetmílového pásma, představujícího výlučnou ekonomickou zónu, ani japonských vod či souše. Japonský ministr obrany označil vypuštění severokorejských raket za „vážnou hrozbu“. Tokio také připomnělo, že raketové testy odporují rezolucím Rady bezpečnosti OSN.

Současně s raketovým testem KLDR v prohlášení státní tiskové agentury ostře kritizovala společné americko-jihokorejské manévry jako porušení závazků z jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Severní Korea „zůstává věrna postoji řešit problémy prostřednictvím dialogu“, uvedlo prohlášení. Ale dodalo, že „budeme nuceni hledat jinou cestu“, pokud USA a Korea budou pokračovat v „nepřátelských vojenských krocích“.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un minulý týden označil předchozí raketový test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry.

Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory snaze Donalda Trumpa stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednávačů obou stran, další summit však není na obzoru.

Trump s Kimem se dosud sešli třikrát, na dvou summitech a jednou v demilitarizované zóně mezi Korejemi.

Rada bezpečnosti schválila jednomyslně sankce proti KLDR v roce 2006 s úmyslem omezit Pchjongjangu peněžní přísun využitelný k financování jaderného a raketového programu. Sankce se týkají exportu uhlí, železa, olova, textilu a mořských plodů, omezují dovoz ropy i produktů z ní.

Severní Korea si ale podle zprávy, kterou pro sankční výbor OSN vypracovali nezávislí odborníci, obstarala pro vývoj zbraní hromadného ničení až dvě miliardy dolarů (46 miliard Kč) prostřednictvím vysoce sofistikovaných kybernetických útoků. Peníze byly ukradeny z bank a získány operacemi s kryptoměnami.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 6. srpna 2019 09:33 )

Pokud bude vypoustet Kim 2 rakety tydne , jak dlouho potrva nez vypali tu posledni?? Kim vi moc dobre ze lumpum je treba nahanet strach a ne se jich doprosovat!!

blecktajp ( 6. srpna 2019 09:05 )

USA priznavaji 11 ztracenych atomovych bomb. Kolik je jich ve skutecnosti se muzeme jen dohadovat. Denne se odpaluji desitky raket a nikoho to netankuje...

vaber ( 6. srpna 2019 08:34 )

troufnul si někdo spočítat kolik raket vypouští Kim a kolik raket vypouští USA, třeba za jeden měsíc a kolik tyto rakety zabily lidí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud