Středa 1. května 2024
Dnes je Svátek práce, zítra Zikmund
Polojasno 24°C

Trump si potřásl rukou s Kimem v demilitarizované zóně. A přepsal historii

Aktualizováno -
30. června 2019
10:58
Autor: ČTK - 
30. června 2019
08:10

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně na hranici Jižní a Severní Koreje. Trump přitom přepsal historii, protože se jako první prezident USA vydal - byť krátce - i na severokorejskou půdu.

O možnosti schůzky se veřejnost dozvěděla teprve v sobotu, když Trump napsal na twitter, že by při plánované návštěvě hranice rád Kima pozdravil a potřásl si s ním rukou. Kim přijal nabídku na setkání v hraniční vesnici Pchanmundžom, oznámil dnes jihokorejský prezident Mun.

Trump krátce poté odletěl prezidentským vrtulníkem Marine One ze Soulu do demilitarizované zóny. Trump na společné tiskové konferenci s jihokorejským protějškem potvrdil, že s Kimem si chce „jen rychle potřást rukou a pozdravit ho“. Zdůraznil, že mezi nimi funguje osobní chemie a s Kimem si rozumí. Upozornil však také, že USA nespěchají s uvolňováním sankcí proti Severní Koreji.

Šéf Bílého domu své rozhodnutí setkat se s Kimem hájil pokrokem, kterého bylo ve vzájemných vztazích dosaženo. Zároveň však mírnil očekávání od dnešního setkání. „Je to jenom krok,“ poznamenal. „Může to být důležitý krok, ale také nemusí,“ dodal. Odmítl také kritiku, že se se severokorejským vůdcem setkává poté, co KLDR pokračovala ve zkouškách raket krátkého doletu a odmítla se vzdát svého jaderného programu.

Trump podotkl, že obě země přesto učinily velký pokrok a je podle něj urážející srovnávat dnešní stav věcí se situací před 2,5 roku, kdy se ujal funkce prezidenta. Mun na tiskové konferenci lídry USA a KLDR označil za velmi odvážné. „Doufám, že prezident Trump se zapíše do dějin jako prezident, který docílí mír na Korejském poloostrově,“ citovala jej agentura AP.

Trump při setkání také krátce vstoupil na severokorejskou půdu a stal se tak prvním úřadujícím prezidentem Spojených států, který KLDR navštívil. Trump se předtím s Kimem osobně setkal dvakrát: loni v červnu v Singapuru a letos v únoru v Hanoji. Summity ale velký posun v otázce denuklearizace Korejského poloostrova nepřinesly a ten druhý dokonce skončil předčasně bez společného prohlášení či dohody.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Pozval Kima do Washingtonu

Severokorejský vůdce však v neděli uvedl, že věří, že Trumpova krátká návštěva v KLDR zlepší vztahy. Označil to za historickou chvíli.

Trump to označil za čest. A prozradil, že pozve vůdce KLDR Kima do Washingtonu. Dnešek je podle něj velký den pro svět. Věří, že Kim je ochoten opustit nešťastnou minulost.

Skutečnost, že se nyní budeme moci kdykoli setkat, je myslím tím signálem, který vzejde z dnešní schůzky,“ konstatoval Trump po dnešním jednání s Kim Čong-unem. „Rychlost není cílem, chceme zjistit, jestli dokážeme dospět k opravdu komplexní a dobré dohodě," řekl Trump a dnešní den označil za „velmi legendární“ a historický. Za historickou předtím dnešní schůzku označil i Kim.

Trump: Na úřadě byl nepořádek

„Mnohého jsme už dosáhli,“ řekl Trump k americko-severokorejským vztahům. „Když jsem se ujímal úřadu, byl to šílený nepořádek, děly se špatné věci, poznamenal. Posledního dva a půl roku panuje mír, aniž by bylo něco podepsáno, jen na základě vztahů,“ zdůraznil Trump.

Šéf Bílého domu Kima k dnešnímu setkání vybídl během návštěvy Jižní Koreje. Schůzka byla zorganizována narychlo až v sobotu poté, co Trump navrhl Kimovi prostřednictvím twitteru, že by ho v neděli rád osobně pozdravil. Její konání potvrdil až v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in.

Překročení linie mi bylo velkou ctí,“ řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje „velké přátelství“. „Je to velký den pro svět,“ poznamenal na mezikorejské hranici.

Video  „KLDR musí podniknout věrohodné kroky.“ Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde  - Markéta Volfová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

pacholatko ( 30. června 2019 13:32 )

Ten blesk by se měl zakázat, chcete aby zdechl Jakum Janda nebo ten šwarc***bergr???? Co si to dovolujete, chcete připravit národ o osvobozující podívanou na pódiích náměstí měst v brzké budoucnosti????

Julie Nevrklov ( 30. června 2019 10:09 )

Zajímavé, už několik dní jsem hledala na Netu, kdy se tihle dva opět sejdou, a hele😀 Bude to chtít od obou velkou dávku diplomacie a kompromisů, snad to zas nebude jen další výkřik do tmy... Doufám a upřímně si přeji, aby se konal pozitivní historický posun vpřed. Tak se necháme překvapit, doufám, že příjemně. Kdyby se Kim fakt dostavil do Bílého domu a následně došlo ke spojení obou polovině korejské země, byla by to fakt pecka. Snad nejsem utopista, držím jim pěsti

Zobrazit celou diskusi