Vděčný Netanjahu dal Trumpovi dárek. Pojmenoval po něm osadu na Golanech

Autor: ČTK - 
16. 6. 2019
19:35

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel novou židovskou osadu, pojmenovanou na počest amerického prezidenta Ramat Trump (Trumpův vrch). Donald Trump 25. března uznal svrchovanost Izraele nad částí Golanských výšin.

Výšiny židovský stát dobyl na Sýrii během šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 anektoval. Tuto anexi však mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

„Golany jsou a navždy zůstanou izraelské,“ prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako „velkého přítele Izraele, který přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata“.

Na místě zatím žijí čtyři rodiny osadníků. Název osady odhlasovala vláda, která se pro tuto příležitost sešla ve stanu na severu Golanských výšin, a to za přítomnosti amerického velvyslance Davida Friedmana.

Na anektované části výšin žije 23 000 drúzů, což je arabsky hovořící muslimská menšina žijící rovněž v Sýrii a Libanonu, a asi 25 000 židovských osadníků. Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400 000 Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 17. června 2019 18:24 )

No, a tady "Demokratum" okupace nevadi..Navic se jeste podivuji nad faktem, ze potom nema kdekdo Zidy v lasce,..Je to tezky-..

Taurus70 ( 17. června 2019 11:31 )

Opet vse proti mirovym dohodam a slibum ted se nosaci nemuzou divit tomu co bude nasledovat😰😰😰

Fanistarra ( 16. června 2019 23:33 )

Získejte bonus zdarma >> www.Bredhot.com

anonym01 ( 16. června 2019 21:16 )

pro zachovani míru v teto oblasti to byl nutny krok.

Zobrazit celou diskusi
Další videa