Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Ebola zabila teprve pětiletého chlapce. Krvácivá horečka se rozšířila i mimo Kongo

Autor: ČTK - 
12. června 2019
14:47

V Ugandě v noci na dnešek zemřel pětiletý chlapec, který byl v úterý potvrzen jako první případ eboly mimo Kongo zasažené epidemií. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zároveň uvedla, že v zemi zaznamenala další dva případy nákazy touto nemocí, jež patří mezi nejobávanější na světě.

Všichni tři nakažení pocházejí z jedné konžské rodiny, která společně přišla do Ugandy na začátku týdne. Zřejmě však nepřešli hranici na oficiálním přechodu, kde zdravotníci lidem měří teplotu a testují, zda nemají jiné symptomy nákazy. Podle jednoho z ugandských politiků je matka nakaženého provdaná za Uganďana a věděla tedy, jak se do země dostat jinou cestou než přes hraniční přechody.

Experti se dlouho obávali, že by se nemoc mohla šířit kvůli častým útokům ozbrojených skupin a nedůvěře místních obyvatel ve zdravotnický personál v Kongu. Virus se navíc rychle přenáší tělesnými tekutinami a může být smrtelný až v 90 procentech případů.

Uganda je na epidemii připravená

Uganda je však podle agentury AP stabilnější než Kongo, navíc se zde vůbec poprvé zavádí experimentální, avšak účinná vakcína, které země obdržela již 130 tisíc dávek. Již skoro pět tisíc zdravotnických pracovníků očkování podstoupilo.

Zprávy o rozšíření nemoci jsou smutné, ale nikoliv překvapivé, tvrdí doktor Jeremy Farrar z nadace Wellcome Trust, která financuje vývoj vakcíny. Ačkoliv je Uganda dobře připravená, nemoc se podle něj bude dále šířit. „Tato epidemie se nachází v opravdu hrozivém stadiu a nevykazuje známky toho, že by měla v blízké budoucnosti polevit,“ dodal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud