Putin „ostrouhal“. Francouzi ho nepozvali na oslavy Dne D v Normandii
Poprvé za 15 let nedostal ruský prezident Vladimir Putin pozvánku na oslavy vylodění spojenců v Normandii. Rusko se bouří. Každoročně se ve Francii setkávají nejvyšší představitelé všech vítězných mocností. Od operace Overlord letos uplyne 75 let a v poslední době to není poprvé, co Západ na roli svého východního spojence zapomněl.
Setkání v Normandii je každoročně schůzkou na nejvyšší úrovni. A stejně tak to bude i letos. Dorazí americký prezident Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová a samozřejmě i prezident hostitelské země Emmanuel Macron. Dokonce i kancléřka poraženého Německa Angela Merkelová přicestuje. Jenom Vladimir Putin bude sedět doma v Kremlu. Francouzská diplomacie mu totiž podle ruské televizní stanice RT poprvé za 15 neposlala pozvánku. A vzhledem k tomu, že státníci se letos sejdou už 5. června, tak žádná ani nedorazí.
První hlasy, že prezident Ruska nemá na pietním aktu co dělat, se objevily od organizací bránících lidská práva po okupaci Krymu v roce 2014. Tehdy ještě převážila pietnost setkání a respekt ke společné minulosti za druhé světové války. Pro Rusko je nepozvání Putina do Francie citlivá záležitost. Ruské zpravodajské servery připomínají válečné ztráty Rudé armády.
„Fakt, že Vladimir Putin nebyl pozván na ceremoniál, odráží obecnou rovinu vztahů mezi Ruskem a Evropou. Západní státníci už dávno nejezdí na oslavy 9. května. Pro ně je Rusko toxické, stejně jako jeho politici,“ řekl pro ruský web RBC politolog z Moskevského centra Carnegie Andrej Kolesnikov.
Setkání Trumpa s Putinem v Normandii mohlo být jakousi neformální přípravou na chystanou oficiální schůzku obou státníků. Kreml v pondělí znovu potvrdil ochotu uspořádat další rusko-americký summit, podle prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova ale americká strana zatím mlčí. Šéf Bílého domu dal sice v květnu najevo, že je připraven sejít se s Putinem na summitu velkých ekonomik G20 v japonské Ósace, Moskva ale podle Peskova čeká na oficiální oznámení.
Zapomenutí Rusové
Není to letos poprvé, co na Západě na Rusko zapomněli. Bouři nevole v Moskvě vyvolalo například vydání pamětní medaile ve Spojených státech. Na jedné straně jsou státníci vítězných mocností a na druhé vlajky. Mezi osobnostmi chybí Stalin a mezi prapory rudá zástava se srpem a kladivem.
Vylodění v Normandii začalo krátce po půlnoci 6. června 1944, když seskočili výsadkáři s úkolem zabezpečit mosty a východy z pláží. V půl sedmé se pak začaly vyloďovat americké jednotky na plážích Utah a Omaha, které o hodinu později následovali Britové a Kanaďané na úsecích Gold, Juno a Sword. Nejtěžší boje se odehrály na Omaze, kde Američané útočili proti nejsilnější německé obraně a kde padlo nebo bylo vážně zraněno 3000 mužů ze 43.000, kteří se zde v den D vylodili. Celkem ten den přistálo přes 150.000 spojeneckých vojáků, deset tisíc z nich padlo nebo bylo vážně zraněno.